Porady

Fronty kuchenne – mat czy połysk?

Drzwi szafek kuchennych zajmują znaczną część powierzchni w kuchni. Dlatego zarówno kolor jak i wykończenie szafek ma ogromny wpływ na końcowy wygląd kuchni.

Drzwi szafek kuchennych zajmują znaczną część powierzchni w kuchni. Dlatego zarówno kolor jak i wykończenie szafek ma ogromny wpływ na końcowy wygląd kuchni.

Mat czy połysk

Podejmując decyzję o tym czy fronty kuchenne będą matowe czy błyszczące warto wiedzieć, iż temat ten jest nieco bardziej złożony. W praktyce, istnieją cztery różne rodzaje wykończeń frontów matowych i trzy rodzaje wykończeń frontów błyszczących.

Matowe wykończenie kuchni

Kluczową cechą wykończenia matowego jest to, że ma mniej intensywny i bardziej stonowany wygląd niż wykończenie błyszczące. Z bardzo bliska matowe wykończenia są szorstkie i delikatnie nierówne, co oznacza, że odbijają mniej światła.

Matowe fronty zapewniają ładny, jednolity, równomiernie rozłożony kolor szafek kuchennych.

Warto wiedzieć, iż bardziej chropowata powierzchnia sprawia, że matowe szafki są nieco trudniejsze do czyszczenia. Z kolei wszelkiego rodzaju brudne ślady, odciski palców czy nawet zadrapania są mniej widoczne na tego typu powierzchniach.

Innym atutem matowych szafek kuchennych jest dostępność w ogromnej gamie kolorów. Umożliwia to stworzenie bardzo indywidualnych projektów kuchni.

Wykończenie w połysku

Bardzo gładkie, polerowane powierzchnie odbijają ogromną ilość światła. Kuchnie wyposażone w tego typu fronty są bardzo jasne.

Gładka powierzchnia szafek z wykończeniem w połysku sprawia, że są one niezwykle łatwe w czyszczeniu. Jednocześnie odciski palców oraz ślady zadrapań są w tym przypadku bardzo widoczne, szczególnie w przypadku ciemniejszych kolorów.

Z uwagi na ten fakt, w przypadku frontów na wysoki połysk warto postawić na jasne odcienie bieli, ecru lub szarości.

Fronty błyszczące najbezpieczniej jest wybierać w jasnych kolorach, gdyż ciemniejsze odcienie

Dostępna jest również szeroka gama kolorów do wyboru dla większości typów witryn szklanych; jeśli jednak zdecydujesz się na błyszczące wykończenie PCV, nie wybierzesz ciemniejszych kolorów, ponieważ uwypuklają one nierówności na powierzchni.

W jaki sposób wybór matowych lub błyszczących frontów wiąże się z innymi kluczowymi czynnikami jak np. oświetlenie?

Oświetlenie

Tak jak w każdym pomieszczeniu, tak również w kuchni oświetlenie odgrywa ogromną rolę.

W przypadku pomieszczeń słabo doświetlonych światłem naturalnym, najlepszym rozwiązaniem będą fronty w wykończone na wysoki połysk.

Połączenie jasnych kolorów z kreatywnie rozmieszczonym oświetleniem, sprawi, że przestrzeń będzie wydawać się znacznie większa.

Podobnie, w przypadku bardzo jasnych kuchni, fronty z połyskiem mogą być zbyt jasne. Matowe wykończenie pozwoli w tym przypadku uzyskać wyrafinowany i ponadczasowy wygląd.

Kolor

Wybór koloru szafek kuchennych to indywidualny wybór, pozwalający wyrazić siebie w pomieszczeniu, w którym będziesz spędzać dużo czasu z przyjaciółmi i rodziną.

Dokonując wyboru warto trzymać się kilku zasad:

Unikaj pośpiechu — kolory kuchni wybieramy przynajmniej na kilka lat. Dlatego kolorystykę kuchni warto zaplanować w najdrobniejszych szczegółach.

Bezpieczne rozwiązania zawsze w cenie — odważne odcienie mogą być kuszące i mogą sprawdzić się w wielu kuchniach. Jednak często wybór takiego koloru okazuje się bardzo nietrafiony. Neutralne odcienie są świetną opcją i sprawdzają się w zdecydowanej większości kuchni. Jednocześnie nadal istnieje możliwość wykorzystania dodatków w nieco odważniejszych kolorach. Szczególnie często stosowanym rozwiązaniem są kontrastowe kolory urządzeń kuchennych, dzieł sztuki, rolet czy pojemników.

Nie tylko kolor szafek jest ważny – nie należy zapominać o dopasowaniu koloru frontów do podłogi, ścian oraz blatów.

Rozmiar kuchni

Fronty szafek kuchennych mają ogromny wpływ zarówno na całokształt jak również przestronność kuchni.

W małej kuchni, najlepszym rozwiązaniem będą błyszczące szafki kuchenne. Ponownie, użycie kreatywnie rozmieszczonego oświetlenia pozwoli wykorzystać połysk szafek, aby kuchnia wydawała się optycznie większa.

W przypadku większej kuchni wybór może zależeć od osobistych preferencji. Wybranie błyszczącego wykończenia w dużym pomieszczeniu nada kuchni nowoczesny, elegancki wygląd. Fronty matowe nadają bardziej dyskretny, klasyczny styl, który dobrze sprawdzi się np. w kuchni w kamienicy lub domu stylizowanym na wiejską chatę.

Similar Posts