Zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży roboczej to jeden z obowiązków pracodawcy w wielu branżach. Przedsiębiorcom brakuje jednak czasami wiedzy i doświadczenia, wskutek czego dochodzi do zaniedbań BHP. Jak więc skompletować strój roboczy i o czym w szczególności należy pamiętać?
Dostosowanie rodzaju odzieży roboczej do warunków atmosferycznych i charakteru pracy jest kluczowe. Odpowiedni strój może nie tylko zapewniać bezpieczeństwo pracowników, ale również wpływać na ich efektywność. Sprawdź, o czym należy pamiętać wybierając obuwie BHP.
Solidne buty robocze to podstawa
Zaczynamy od butów roboczych, ponieważ wbrew pozorom odpowiednie obuwie ochronne to absolutna podstawa w wielu zawodach. Dobrej jakości buty robocze mogą nie tylko zapewnić pracownikowi komfort w trakcie wykonywania obowiązków, ale również zapobiec niebezpiecznym sytuacjom w pracy. Dlatego właśnie buty robocze są tak istotne. O czym należy pamiętać, wybierając buty ochronne?
Na początek należy zebrać od całego zespołu rozmiary i zapewnić odpowiednią ilość obuwia dla wszystkich. Inną charakterystykę będą miały np. buty robocze damskie, a zupełnie inny krój klasyczne męskie buty robocze. Buty BHP powinny być precyzyjnie dopasowane do użytkowników i wybierane zgodnie z ich preferencjami oraz charakterystyką pracy.
Buty ochronne powinny zabezpieczać pracowników. W jaki sposób mogą to robić? W przypadku prac zewnętrznych bądź na wszelkiego rodzaju halach produkcyjnych, gdzie istnieje ryzyko wycieku różnego rodzaju płynów, niezwykle istotne będzie to, aby buty BHP powinny posiadać właściwości antypoślizgowe. To szczególnie ważne, jeśli pracownicy narażeni są na chodzenie po śliskiej nawierzchni lub gdy pracują na wysokości. Wówczas podeszwa antypoślizgowa zminimalizuje ryzyko upadku.
Niezawodne wkładki antyprzebiciowe
Kolejne ryzyko, przed którym może uchronić solidne obuwie robocze to przebicie. Pierwszym skojarzeniem są typowe buty budowlane, ponieważ na placu budowy często można natknąć się na ostro zakończone elementy czy wystające gwoździe. Zwykłe półbuty ochronne nie gwarantują tego, że po nadepnięciu na taki przedmiot, stopa pozostanie nienaruszona. Jeśli buty robocze nie są domyślnie zaprojektowane z myślą o tego rodzaju zabezpieczeniu, rozwiązaniem może byc wkładka antyprzebiciowa. Ten niekiedy niepozorny element może uratować czyjąś stopę. Wkładkę antyprzebiciową wystarczy włożyć do buta, a najlepiej przytwierdzić na stałe, żeby nie przesuwała się przy zakładaniu i zdejmowaniu butów. Wkładką antyprzebiciową można wydatnie wzmocnić podeszwę i ochronić stopy.
Obuwie robocze na każde warunki
Buty robocze powinny zapewniać użytkownikom ochronę w każdych warunkach – czy to po nadepnięciu na ostry przedmiot czy w sytuacji, kiedy coś spada na stopę pracownika. Dlatego w magazynach i na placach budowy dużą popularnością cieszą się buty robocze męskie, gdzie wierzch obuwia wykonany jest ze wzmocnionego materiału, który chroni stopy w momencie przygniecenia. Szeroki wybór butów roboczych na każde warunki znajdziesz na stornie optimumbhp.pl.
Z kolei wśród elektryków powszechnym rozwiązaniem na niezawodne obuwie BHP są produkty, które posiadają właściwości antyelektrostatyczne. Tzw. buty antyelektrostatyczne pełnią rolę uziemienia w przypadku kontaktu z energią elektryczną. W ten sposób, za pomocą odpowiedniego obuwia roboczego możliwe jest zminimalizowanie skutków porażenia prądem w czasie pracy. Z tego względu zależnie od branży i charakterystyki pracy, warto sprawdzić czy buty robocze wyposażone są w podeszwę antyelektrostatyczną.
Wygodne buty robocze na każdą porę roku
Kiedy omówiliśmy już kwestie bezpieczeństwa, czas zwrócić uwagę na komfort pracy, jaki zapewniają buty robocze. Solidne obuwie robocze powinno być bowiem nie tylko wytrzymałe ale również wygodne dla użytkowników. Wbrew pozorom te dwa aspekty można ze sobą pogodzić. Warto jednak dostosować buty robocze do warunków pracy.
Latem najlepszym rozwiązaniem będą wytrzymałe, ale lekkie buty robocze. Półbuty robocze lub trzewiki powinny oddychać i skutecznie odprowadzać wilgoć. Dzięki temu nawet po kilkunastu godzinach noszenie butów roboczych będzie komfortowe. Oczywiście latem, zależnie od miejsca pracy można zapewnić pracownikom nawet sandały robocze, trzeba jednak dobrze przeanalizować warunki pracy względem doboru obuwia.
Najpopularniejsze rodzaje butów roboczych
W okresie wiosny i jesieni dobrym rozwiązaniem na skuteczne obuwie robocze będą buty trekkingowe. Nawet modele, które można znaleźć w działach turystycznych charakteryzują się dobrą wytrzymałością i właściwościami oddychającymi, tym bardziej sprawdzą się jako obuwie robocze. W deszczowe dni wygodne mogą być kalosze ochronne, do których w chłodniejsze dni można włożyć wkładki filcowe dla poprawy komfortu termicznego.
Niezwykle ważna bez względu na tryb pracy będą także właściwości wodoodporne oraz elementy odblaskowe. Dlatego warto zadbać, aby buty robocze wykonane były z najwyższej jakości materiałów, jak chociażby ze skóry naturalnej, gdyż takie połączenie gwarantuje wytrzymałość oraz komfort noszenia.