Dom i Ogród

Osuszacz powietrza do domu – jaki wybrać?

Osuszacz powietrza do domu - jaki wybrać?

Wysoka wilgotność powietrza może być bardzo uciążliwa i szkodliwa dla zdrowia. Gromadząca się w pomieszczeniach wilgoć sprzyja tworzeniu się pleśni i grzybów, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Jeżeli zmagasz się z nadmierną wilgocią w domu, na pewno spodoba Ci się osuszacz powietrza do domu. Jaki wybrać, by był skuteczny? Zapraszamy do czytania!

Osuszacz powietrza – rodzaje urządzeń

Wyróżniamy 2 rodzaje osuszaczy powietrza: kondensacyjny i adsorpcyjny. Oba rodzaje sprzętów mogą mieć różne rozmiary i parametry dodatkowe. Co je odróżnia?

  • Osuszacz powietrza kondensacyjny nie sprawdzi się w warunkach niskich temperatur. Idealnie za to sprawdzi się w domu. Pobiera powietrze, przepuszcza przez filtr, po czym przenosi do układu chłodniczego. Powietrze zostaje ogrzane i wypuszczone ze zbiornika do pomieszczenia.

  • Osuszacz powietrza adsorpcyjny działa nieco inaczej. Podstawowa różnica polega na tym, że jest on odporny na niskie temperatury. Świetny w warunkach przemysłowych. Powietrze w osuszaczu tego typu przepuszczone zostaje przez materiał z substancją higroskopijną, która wchłania wilgoć. Osuszone powietrze również wraca do pomieszczenia.

Osuszacze powietrza są dzielone na domowe i przemysłowe. Oprócz sposobu działania różnią się wielkością, zastosowaniem, poborem energetycznym, wydajnością i stopniem komfortu. Mowa tu o dodatkowych parametrach, na przykład oczyszczanie powietrza z kurzu i roztoczy.

Aby wybrać idealny osuszacz powietrza dla siebie, trzeba spędzić trochę czasu na czytaniu parametrów. Spore ułatwienie stanowią rankingi tworzone na podstawie opinii konsumentów. Osuszacze powietrza ranking Skapiec.pl to przykład rzetelnego rankingu, który znacznie uprości wybór skutecznego urządzenia dla domu. Bardzo często to właśnie internetowe rankingi są sposobnością na znalezienie dobrego sprzętu.

Jak działa osuszacz powietrza?

O tym, jak działa osuszacz powietrza, powiedzieliśmy nieco w akapicie wyżej. Praca osuszacza powietrza polega na pobieraniu powietrza z otoczenia, przepuszczaniu go przez filtr lub materiał higroskopijny, gdzie cząsteczki wody zostają odseparowane, a następnie osuszone powietrze w podwyższonej temperaturze trafia ponownie do pomieszczenia.

Osuszacze powietrza magazynują wodę w specjalnych zbiorniczkach. Co jakiś czas trzeba opróżnić zbiornik na odseparowaną wodę, by osuszacz mógł działać dalej.

Czy osuszacze powietrza są skuteczne?

Tak, osuszacze powietrza są skuteczne. Warto natomiast pamiętać, jak istotny jest zakup odpowiedniego sprzętu. Przede wszystkim osuszacz powietrza powinien być dopasowany wielkością do rozmiarów otoczenia. Mały osuszacz może zwyczajnie nie poradzić sobie z usunięciem wilgoci z powietrza w dużym pomieszczeniu.

Osobną kwestią jest także jakość urządzenia. Dobry, nowoczesny osuszacz powietrza będzie wydajny, designerski, a do tego będzie zużywał małą ilość energii elektrycznej w stosunku do wydajności. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się osuszacze powietrza z dodatkowymi funkcjami oczyszczania powietrza z kurzu i roztoczy. Ma to znaczenie dla naszego samopoczucia i korzystnie wpływa na zdrowie.

Z pewnością każde urządzenie będzie skuteczniejsze, kiedy będziemy o nie stosownie dbać. Regularne oczyszczanie zbiornika na wodę jest obowiązkowe. Im wyższej jakości elementy zostały użyte do wykonania osuszacza, tym lepiej i dłużej będzie pracował.

Similar Posts