Wybór zestawu hydroforowego powinien być przemyślaną decyzją. Dobrym pomysłem jest zebranie informacji na temat źródła, z którego będziemy czerpać wodę. Jeśli zestaw hydroforowy będzie niedokładnie dostosowany, może szybko ulec zniszczeniu. Sprawdź jaki hydrofor wybrać, aby nie być rozczarowanym.
Co to jest zestaw hydroforowy?
W najprostszym tłumaczeniu zestawy hydroforowe to urządzania, które pozwalają na czerpanie wody z własnego źródła. Hydrofor zapewnia stałe ciśnienie wody. Urządzenie to składa się z kilku elementów:
- zbiornika hydroforowego,
- pompy samozasysającej,
- wyłącznika ciśnieniowego,
Ten prosty zestaw daje możliwość połączenia w miejscu poboru, a zastosowanie go minimalizuje koszty instalacji. Działanie tego urządzenia nie jest niczym skomplikowanym, podłączona do źródła pompa głębinowa ma za zadanie wtłaczanie wody do zbiornika. Będzie to robić do czasu, uzyskania prawidłowego ciśnienia wody. Wyłącznik ciśnieniowy jest odpowiedzialny za monitorowanie lustra wody w zbiorniku. W sytuacji, gdy będzie jej za mało, uruchomi pompę głębinową. Wyłącznik ciśnieniowy wyłączy się, gdy zbiornik zapełni się wodą.
Wiele miejsc oferuje zakup zestawu hydroforowego, jednak nie wszystkie są sprawdzone. Warto wybierać miejsca zakupu, które nas nie rozczarują. Jeśli od dłuższego czasu myślimy o zakupie zestawu hydroforowego, warto zapoznać się tą ofertą https://ogrody24.pl/blog/post/profesjonalne-zestawy-hydroforowe.
Jaką pojemność zbiornika powinniśmy wybrać do naszego zestawu?
Wybór pojemności zbiornika nie jest trudnym zadaniem. Najlepiej zdecydować się na większy zbiornik, gdyż będzie on wydajniejszy. Wartość zapotrzebowania dla naszego domu jednorodzinnego, można obliczyć na postawie prostego wzoru. Przyjmuje się, że na każdego domownika należy wybrać przynajmniej zbiornik 30 litrowy. Zbiornik o pojemności około 100 litrów, w zupełności wystarczy w przypadku dwuosobowego gospodarstwa domowego. W sytuacji, gdy w domu mieszka więcej osób, warto pokusić się o zakup większego zbiornika. Warto dobrać zestaw hydroforowy pod swoje potrzeby, na przykład uprawę swojego ogródka i następnie potrzebę jego podlewania.
Pompy głębinowe, jakie wybrać?
Pompy hydroforowe to bardzo ważny zakup, który powinniśmy dobrze przemyśleć. Pompa powinna być dobrana do źródła, z jakiego jest czerpana woda. Musimy się zorientować, na jakiej głębokości znajduje się lustro wody. Pompy głębinowej używa się na głębokościach powyżej 7 metrów. Jednak posiadając nawet taką pompę, będziemy zmuszeni równolegle zastosować hydrofor. Jego zadaniem będzie to, żeby nie zabrakło wody, a ciśnienie było prawidłowe.
Wybór pompy hydroforowej powinien być zaplanowany, najlepiej gdybyśmy wiedzieli, na jaką odległość woda ma być wyniesiona. Taka odległość nie może być większa niż 20 metrów. Zaleca się, by pompa miała wydajność na co najmniej 70 litrów na minutę i być dobrze dobrana do możliwości naszej studni.
Zestaw hydroforowy — wady i zalety
Dużą zaletą takiego zestawu jest niska cena. Nawet dobrej jakości urządzenie jest dobre dla osób, które dysponują stosunkowo niskim budżetem. Poza tym parametry takich zestawów są wystarczające dla potrzeb gospodarstwa domowego. Dobrej jakości pompa jest w stanie zapewnić wysoką wydajność. Kolejną zaletą jest zwarta konstrukcja. W niektórych przypadkach montaż zestawu hydroforowego jest możliwy poza budynkiem. Jednak czasem takiej możliwości nie ma i jesteśmy zmuszeni do montażu wewnątrz domu. Wtedy poważną wadą może się okazać dość głośna praca takiego urządzenia.
Więcej informacji odnośnie zestawów hydroforowych można uzyskać na https://budynkowo.pl/news/zestaw-hydroforowy/.