Dom i Ogród

Ogród w stylu prowansalskim – poznaj pomysły na jego aranżacje i ciesz się pięknem przez cały rok

Ogród w stylu prowansalskim – poznaj pomysły na jego aranżacje i ciesz się pięknem przez cały rok

Ogród jest wizytówką naszego domu. Dlatego warto urządzić go w stylu, który najbardziej do niego pasuje. Może być dopasowany do charakteru elewacji. Oczywiście warto wybrać do niego rośliny w ulubionych kolorach, czy architekturę ogrodową dopasowaną do architektury budynku. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak zaaranżować ogród w stylu prowansalskim i cieszyć się pięknem przez cały rok.

Lawenda w ogrodzie w stylu prowansalskim – prawdziwe must have

Na pewno w ogrodzie w stylu prowansalskim nie może zabraknąć lawendy. Ta roślina ma piękny fioletowo-niebieski kolor, a ponadto podłużne kwiatostany pełne drobnych kwiatów. Jej ogromną zaletą jest piękny zapach. Jest to roślina, którą warto wybrać do ogrodu przyjaznego zapylającym kwiaty owadom i pobierającym z nich pyłek i nektar. Lawendę można sadzić bezpośrednio na rabatach, ale pięknie będzie się też prezentować w dużych donicach przed domem. Lawenda nadaje się również do sadzenia w ogródkach skalnych i taki ogródek można stworzyć także w stylu prowansalskim. Wystarczy wybrać białe kamienie ozdobne, np. otoczaki i posadzić lawendę wąskolistną. Taką odmianę oferuje sklep ogrodniczy cebulki-kwiatowe.pl, który Wam polecamy. Tu znajdziecie także inne rośliny pasujące do ogrodu w stylu prowansalskim, a także nawozy potrzebne do pielęgnacji lawendy i innych roślin. Lawendę należy sadzić wczesną wiosną, czyli w kwietniu. Jej okres kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Inne odmiany mogą kwitnąć także przez całe lato aż do jesieni. Lawenda wąskolistna dorasta do wysokości 40 cm. Jest dość odporna na mróz, ale warto okrywać ją na zimę.

Kwiaty jednoroczne i zioła do ogrodu w stylu prowansalskim

W ogrodzie prowansalskim panuje atmosfera relaksu i przyjemna fioletowo-niebieska kolorystyka. Można w nim postawić także na kwiaty jednoroczne. Wśród nich sprawdzą się bratki, niezapominajki oraz niebieskie żeniszki o strzępiastych kwiatach. Ponadto w takim ogrodzie jest również miejsce na pięknie pachnące zioła, bo przecież prowansalski ogród poza intensywnym i eleganckim kolorem wyróżnia się także właśnie zapachem. Oczywiście należy tu postawić na zioła prowansalskie. Można uprawiać je w doniczkach postawionych w inspekcie albo w gruncie. Doskonale sprawdzą się bazylia, cząber, mięta, oregano, a także majeranek. Do gruntu możecie posadzić tymianek. Wszystkie te zioła świetnie sprawdzą się w kuchni i można z nimi przyrządzać nie tylko francuskie, ale i włoskie potrawy.

Kwitnące na niebiesko rośliny, bukszpan do prowansalskiego ogrodu oraz pnące róże lub wisterie

Kolejnym pomysłem na uzupełnienie prowansalskiego ogrodu o nasadzenia jest zdecydowanie się na kwiaty kwitnące na niebiesko. Wśród nich można zdecydować się na kocimiętkę, szałwię czy perowskię. Oczywiście na rabatach pięknie prezentować się będzie hortensja w niebieskim kolorze. Jeśli chce się urozmaicić ogród o inny kolor, to można postawić też na róż. Sprawdzą się nie tylko róże pnące. Ponadto można zdecydować się na jeżówkę purpurową czy też tawułkę. Kwiatostany wisterii zwanej też glicynią są zwisające i niezwykle efektowne i świetnie pasują do romantycznego, prowansalskiego ogrodu. Mają piękny fioletowy kolor, a ich dekoracją są także wspinające się po pergolach i ścianach budynku zielone liście. Można obsadzić glicynią np. altankę ogrodową z ażurową ścianką. Trzeba pamiętać, że taka roślina podobnie jak róża pnąca wymaga regularnego przycinania. Warto do prowansalskich nasadzeń dodać też odrobinę zieleni. Sprawdzi się bukszpan, który jest rośliną dekoracyjną, ale i wytrzymałą w naszych warunkach klimatycznych.

Jak uzupełnić aranżację prowansalskiego ogrodu o elementy małej architektury i dodatki?

Ogród w stylu prowansalskim należy oczywiście uzupełnić o elementy małej architektury. Doskonale sprawdzą się białe ławeczki, które można przyozdobić donicami z niebieskimi bratkami. Oczywiście nie może zabraknąć altanki ogrodowej. Warto by i ona utrzymana była w białym kolorze. Gdzieniegdzie można rozstawić także białe latarenki. Bez wątpienia w takim ogrodzie będzie się przebywać chętnie i często.

Similar Posts