Dom i Ogród

Zasady BHP w łazience przybasenowej. O czym należy pamiętać?

Zasady BHP w łazience przybasenowej. O czym należy pamiętać?

Aquaparki w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Aby spełniały najwyższej standardy, ważna jest cała infrastruktura, również wyposażenie szatki, a także łazienek przybasenowych. Dziś zajmiemy się tymi ostatnimi. Przybliżymy jakie zasady BHP w niej obowiązują i co powinno się w niej znaleźć. Już tera zdradzimy, że niezbędnym elementem będzie suszarka do włosów basenowa.

Wykończenie ścian i podłóg ma znaczenie

Przybasenowa łazienka musi być wykończona w taki sposób, by zapewniała bezpieczeństwo wszystkim jej użytkownikom. Zatem niezbędne jest zastosowanie płytek antypoślizgowych na podłogach. Podobne mogą znaleźć się również na ścianach ze względu na łatwość czyszczenia i nie nasiąkanie wilgocią. Zatem najlepszym wyborem będą gresy lub spieki kwarcowe, oczywiście w matowym wykończeniu. W przypadku klasycznego gresu można zdecydować się na wykończenie lapatto, które jest połyskujące, a jednak antypoślizgowe. Gres posiada nasiąkliwość poniżej 1%, dlatego jest to niezwykle trwałe rozwiązanie i gwarantujące nie namnażanie się roztoczy i grzybów.

Dobór dozowników do mydła i suszarek do rąk

Poza ceramiką łazienkową, czyli ergonomiczną wyspą łazienkową z armaturą bezdotykową, w łazience przybasenowej powinny znaleźć się urządzenia, które zwiększają dodatkowo komfort użytkowania. Zatem należy wybrać odpowiednie dozowniki do mydła, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii i izolują od nich znajdujący się wewnątrz środek czystości. Zachowanie największej sterylności możliwe jest dzięki wybraniu modeli bezdotykowych. Łokciowe ze względu na zajmowanie nieco większej przestrzeni, sprawdzą się tam gdzie jest ona dostępna. Można wybrać również tradycyjne modele na przycisk. Aby mycie rąk było wygodne poszczególne urządzenia w miarę możliwości powinny znajdować się obok siebie. Nie można zatem zapomnieć o montażu suszarek do rąk. Modele kieszeniowe zajmują najmniej miejsca i najszybciej można wysuszyć ręce, gdyż zajmuje to zaledwie około 10 sekund.

Suszarka basenowa – prawdziwy niezbędnik

Obok strefy umywalkowej nie może zabraknąć suszarki basenowej. Po wyjściu z basenu wszyscy udają się pod natryski, zatem konieczne jest również wysuszenie włosów. Dobór odpowiedniej suszarki basenowej gwarantuje komfort szybkiego wysuszenia włosów. Ich działanie jest intuicyjne. Wystarczy zdjąć suszarkę z uchwytu by ją uruchomić, a odłożenie jej na miejsce powoduje wyłączenie mechanizmu. Dostępne są oczywiście również modele na wcisk, które wyłączają się po określonym czasie. Oczywiście każda suszarka do włosów basenowa może pracować w dwóch trybach, zatem moc suszenia każdy użytkownik dopasuje do swoich potrzeb. Suszarki basenowe montowane są na ścianie, dlatego nie zajmują wiele przestrzeni użytkowej.

Zorganizowanie strefy natryskowej

W łazience przybasenowej powinny znaleźć się również natryski. Jeśli poszczególne oddzielone są jedynie murkami, to konieczne jest zapewnienie odpowiednich spadków oraz odpływu liniowego. Jest to lepsze rozwiązanie niż brodziki prysznicowe, gdyż zapewniają więcej bezpieczeństwa, jeśli położone są antypoślizgowe płytki. Oczywiście tu najlepiej sprawdzają się deszczownice, ale można postawić również na zestaw ze słuchawką prysznicową.

Zorganizowanie strefy toaletowej

Niezbędne jest również zapewnienie strefy toaletowej, która może znajdować się naprzeciwko umywalkowej. W kabinach najlepiej jest zastosować miski z montażem podtynkowym, który ułatwia utrzymanie kabin w czystości. Niezwykle ważne jest również zastosowanie dodatkowych akcesoriów. Papier toaletowy warto umieścić razem z zapasem w pojemniku, gdyż gwarantuje to nie rozprzestrzenianie bakterii z toalety na akcesoria. Ponadto dobrze sprawdzą się podkładki na deskę sedesową, które mogą znaleźć się w specjalnym pojemniku. Zestaw ze szczotką toaletową również może być zamontowany na ścianie, co ułatwia korzystanie.

Ergonomiczne i bezpieczne urządzenie łazienki basenowej zakłada montaż wszystkich urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej przynajmniej 60 cm od źródła wody. Wykorzystanie powyższych elementów sprawia, że osoby korzystające z łazienek w takim miejscu mają wszystko, czego im potrzeba. Można zadbać również o przyjemną atmosferę i w rogach pomieszczenia zamontować głośniki.

Similar Posts