Dom i Ogród

Czy biały kamień elewacyjny przetrwa zmienne warunki atmosferyczne? Wszystko co chcecie wiedzieć na jego temat, ale boicie się zapytać

Czy biały kamień elewacyjny przetrwa zmienne warunki atmosferyczne? Wszystko co chcecie wiedzieć na jego temat, ale boicie się zapytać

Zastosowanie białego, naturalnego kamienia elewacyjnego to żadna abstrakcja i wcale nie trzeba sięgać po imitację, by stworzyć świetlistą, białą aranżację z kamienia. Wystarczy wykorzystać płytki kamienne z białego kwarcytu. Ta skała metamorficzna powstała z piaskowca kwarcowego charakteryzuje się białym kolorem i świetlistymi refleksami. Oczywiście, aby mieć białą elewację kamienną można sięgnąć również po marmur z szarymi unerwieniami, a także piaskowiec lub wapień, które posiadają kremowo-biały odcień. Warto jednak zastanowić się czy biała elewacją z kamienia przetrwa zmienne warunki atmosferyczne i czy nie pojawią się na niej plamy.

Najważniejsza jest impregnacja

Choć kwarcyt jest kamieniem bardzo jednorodnym i pory nie są widoczne gołym okiem, to jednak podobnie jak inne kamienie należy go zaimpregnować. Po takim zabezpieczeniu jest chroniony przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz, śnieg, grad, a także zmienną temperaturą. Jest bardziej odporny na niską temperaturę i na jego powierzchni nie pojawiają się mikropęknięcia. Jednak nie każda skała nadaje się na surowe zimy. Mniej wytrzymałe są na nią np. piaskowiec czy wapień, choć impregnacja może pomóc przetrwać im znaczne przymrozki. Potrzebna jest w tym przypadku regularna impregnacja, którą najlepiej przeprowadzać latem, kiedy kamień jest suchy, wtedy jest najbardziej skuteczna.

Strefa znacznych przymrozków – stosuj najtwardszy kamień na elewacji

Są takie strefy w Polsce, gdzie zimą temperatura często spada poniżej minus 20 stopni, choć ostatnio można zaobserwować wyraźne ocieplenie klimatu. Zatem w północno-wschodniej Polsce, a także w rejonach górskich najlepiej na elewację stosować najtwardsze i najbardziej wytrzymałe kamienie takie jak granit, a także marmur. Oczywiście wystarczy spojrzeć na pomniki i inne przedmioty wykonane z granitu czy marmuru, które nie są wystarczająco chronione, aby zobaczyć jak zmienna temperatura i wilgotność może wpłynąć na kamień. Znaczne amplitudy temperatur są w tym przypadku znacznie gorsze niż stale utrzymująca się niska temperatura. To właśnie takie zjawiska powodują powstawanie mikropęknięć w kamieniu, które z czasem mogą się pogłębiać. Dlatego właśnie impregnacja jest niezbędna.

Czy biały kamień na elewację może zarosnąć mchem bądź zostać opanowany przez pleśń?

Oczywiście jak każdy kamień, także i biały narażony jest na zawilgocenie, a tym samym powstawanie wykwitów pleśni i idealne warunki do rozrostu mchu w szczelinach. Regularne przeprowadzanie impregnacji kamienia może nas jednak przed tym uchronić. Rzeczywiście brązowe plamy na białym, naturalnym kamieniu elewacyjnym nie prezentują się dobrze, podobnie jak kontrastujące z nim mchy.

Czy białą elewację z kamienia można myć tradycyjnym sposobem?

Do mycia elewacji stosuje się metodę natryskową. Nie ma żadnych przeszkód, by również kamienną elewację umyć w ten sposób. Biała niewątpliwie będzie pochłaniała wszystkie zanieczyszczenia, dlatego z czasem jej kolor właśnie pod wpływem brudu, ale również promieniowania UV może szarzeć. Oczywiście mycie kamieni elewacyjnych należy zaplanować podobnie jak impregnację w miesiącach letnich. Po gruntownym czyszczeniu należy odczekać aż dobrze wyschnie, a następnie niezwłocznie pokryć ją impregnatem. Pominięcie tego kroku może spowodować, że kamienie naturalne zostaną pozbawione bariery ochronnej, w związku z czym kamień po każdym deszczu będzie mocno nasiąkał wilgocią.

Jest jeszcze jeden sposób, aby ochronić białe kamienie elewacyjne przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a mianowicie zastosowanie wertykalnej ściany roślinnej. Będzie pochłaniać promieniowanie UV, a jednocześnie chronić pozostałe płytki kamienne. Zatem zastosowanie białych naturalnych materiałów, wcale nie musi być złym pomysłem. Oczywiście, aby ograniczyć konieczność częstej impregnacji można zdecydować się na jego montaż jedynie w miejscach osłoniętych od wody opadowej. Nie można jednak zaprzeczyć, że taki element na elewacji prezentuje się doskonale i podkreśla zarówno nowoczesną, jak i klasyczną aranżację. Zatem absolutnie nie odradzamy takiego rozwiązania, pod warunkiem, że będziesz pamiętać o pielęgnacji.

Similar Posts