Dom i Ogród

Czy pianka poliuretanowa może być szkodliwa?

Czy pianka poliuretanowa może być szkodliwa?

Pianka poliuretanowa to popularny materiał izolacyjny. Bazą dla stworzenia pianki PUR jest polimer uretanowy, który występuje w dwóch postaciach. Taki materiał ma szerokie zastosowanie i znajdziemy go również w płytach, otulinach i blokach. Czy jest jednak szkodliwy dla zdrowia?

Szkodliwość pianki PUR

Szkodliwość pianki stosowanej powszechnie w izolacjach to dość szeroko komentowany temat. Wiele osób decyduje się na taki materiał podczas ocieplania, mając na uwadze jego dobre właściwości izolacyjne i hydroizolacyjne. Dlatego pianki są powszechnie wykorzystane jako izolacja termiczna. Ich atutem jest łatwość aplikowania, ponieważ można je nanieść na odpowiednie podłoże w formie wygodnych natrysków z urządzeń wysokociśnieniowych, a po zaschnięciu tworzą jednolitą warstwę.

Często wskazuje się, że brakuje dokładnych danych na temat toksyczności pianki PUR. Odpowiedzialność za to ponoszą już producenci, ponieważ nie dołączają do swoich produktów odpowiednich atestów ani certyfikatów, co może wśród kupujących rodzić słuszne objawy o bezpieczeństwo piany PUR. Tym bardziej, że odpowiednie atesty istnieją i można by je dołączyć do dokumentacji towarowej.

W takiej sytuacji brak konkretnych wskazań parametrów bezpieczeństwa powoduje, że część osób uważa, że piana PUR nie jest bezpieczna w stosowaniu, a nawet toksyczna. Czy tak rzeczywiście jest?

Fakty i mity na temat toksyczności pianki PUR

Wiele osób wskazuje, że próby zniechęcenia do stosowania piany PUR mogą często być spowodowane brakiem informacji o jej właściwościach, a nawet świadomymi działaniami osób, które promują konkurencyjne materiały izolacyjne do ocieplenia poddaszy – a tych na rynku nie brakuje. Obecnie pianka poliuretanowa jest, bowiem powszechnie stosowanym produktem izolacyjnym i konkurencją dla innych materiałów, co wynika z łatwości jej aplikowania i dobrych właściwości izolacyjnych, jakie zapewnia na wiele lat. To wystarczający powodów, by pojawiały się sprzeczne i wprowadzające w błąd opinie osób, które zdecydowanie polecają konkurencyjne produkty.

Często klient może zauważyć, że już w hurtowniach i w sklepach budowlanych część sprzedawców wyraża się negatywnie o piance poliuretanowej. W praktyce rzadko można znaleźć reklamę piany i natrysków.

Co istotne, warto mieć na uwadze fakt, że opinia sprzedawcy, który nie robi natrysków pianką, nie jest do końca zasadna. Taka osoba sprzedaje tylko produkty, a z pewnych względów może zdecydowanie promować inne niż piana PUR, mając na uwadze np. swoje zyski, a niekoniecznie zdrowie i zadowolenie klientów.

Pianki poliuretanowe w codziennym życiu

Choć mówi się o tym rzadko, jednak pianki poliuretanowe są obecne w naszym codziennym życiu i stykamy się z nimi na co dzień. Mają zastosowanie podczas izolowania ścian, poddasza i fundamentów. Co istotne, są to produkty spełniające normy i standardy, czasami z certyfikatami, a przez to bezpieczne.

Kolejną sprawą jest fakt, że pianki PUR muszą spełniać kategorie bezpieczeństwa, podobnie jak inne materiały budowlane i jeśli są dopuszczone do użytku to oznacza, że są też zgodne z obowiązującymi normami. W Polsce, każdy dobry producent pianek PUR posiada Atest Higieniczny wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. To kwestia, jaka powinna rozwiać wszelkie wątpliwości osób, które nie są przekonane co do bezpieczeństwa pianek PUR.

Pianka PUR a bezpieczeństwo dla alergików, zwierząt i małych dzieci

Pianka PUR stosowana jako izolacja w domu jest bezpieczna nie tylko dla dorosłych mieszkańców, ale też dla alergików, małych dzieci i zwierząt, które są w domu. Wynika to z faktu, że nie jest to substancja pyląca, dlatego wiele firm wręcz poleca ją podczas wykonywania izolacji w mieszkaniu.

Co istotne, obecnie niemal otaczamy się pianką poliuretanową, a często nawet o tym nie wiemy. Znajdujemy ją w podeszwach butów, w fotelach na jakich siadamy np. w kinie itp. Tak szerokie użycie pianki jest uzasadnione z uwagi na fakt, że nie nasiąka ona wilgocią i jest odporna na działanie środków chemicznych. Co istotne, jej parametry fizyczne nie zmieniają się wraz z upływem czasu, a pianka nie odkształca się i ma dobrą wytrzymałością mechaniczną przy niewielkim obciążeniu.

__________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Izolmax

Similar Posts