Dom i Ogród

Jak zabezpieczyć kocioł przed korozją

Jak zabezpieczyć kocioł przed korozją

Mimo, że współczesne kotły są wykonywane z najwyższej jakości materiałów, w wielu przypadkach po kilku latach użytkowania, dochodzi do rdzewienia urządzenia. Nie jest to wina samego wykonania kotła, lecz skrajnie niekorzystnych warunków panujących wewnątrz urządzenia. Kotły zazwyczaj są wykonane z tak zwanej blachy kotłowej, która jest odporna na wysoką temperaturę, lecz podczas kontaktu z wilgotnym powietrzem, nie jest tak wytrzymała jak blacha nierdzewna. Dobór materiałów budujących urządzenie jest uzasadniony technologicznie a urządzenia obecnie dostępne na rynku są innowacyjne i zaawansowane.

Przyczyny powstawania korozji

Podczas procesu spalania, wraz ze spalinami jest uwalniana para wodna. W momencie zetknięcia się spalin z przewodem kominowym o niższej temperaturze niż wewnątrz kotła, dochodzi do skraplania pary wodnej. Powstająca w ten sposób woda wchodzi w reakcję z innymi produktami spalania paliwa tworząc kwas negatywnie wpływający na materiał budulcowy urządzenia. Niska temperatura spalin jest główną przyczyną powstawania korozji w kotłach. Dlatego też, zjawisko to, powszechnie nazywa się korozją niskotemperaturową. Wielu użytkowników zwolenników starszych technologii twierdzi, że dawniej taki problem nie istniał. Wynika to z faktu, że skropliny tworzą się w kotłach niepracujących z pełną wydajnością. Obecnie domy posiadają bardzo dobrą izolację i zabezpieczenia przed stratami ciepła. Dlatego też, często nie ma potrzeby, aby urządzenie grzewcze działało na 100% swoich możliwości. Cechą charakterystyczną starszego budownictwa była słaba izolacja, i w konsekwencji duże straty ciepła. W takim przypadku, kotły musiały przez długi czas działać na maksymalnej wydajności, co chroniło je przed skraplaniem się pary wodnej ze spalin.

Zabezpieczenie kotłów przed korozją niskotemperaturową

Pierwszą, podstawową czynnością, która pomaga uniknąć tworzenia się korozji niskotemperaturowej, jest utrzymywanie temperatury wody powracającej do kotła na poziomie, co najmniej 50-60°C. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w instalacji c.o. zaworu automatycznie utrzymującego temperaturę powrotu na wymaganym poziomie. Przykładem może być zawór czterodrożny, który miesza wodę powracającą z wychodzącą z kotła. Nie trzeba się obawiać wychłodzenia wody zasilającej grzejniki, ponieważ dzięki sterownikowi z regulatorem, woda będzie mieszana w odpowiednich proporcjach. Tańszą alternatywą dla zaworu czterodrożnego jest zastosowanie 3-drogowego zaworu temperaturowego z termostatem. Jeśli woda powracająca do kotła osiągnie zbyt niską temperaturę, zamyka on przepływ przez grzejniki, przez co woda z urządzenia grzewczego wraca bezpośrednio do niego. Termostat daje możliwość ustawienia odpowiednich zakresów temperatur, dostosowanych do charakterystyki danego kotła. Wyżej wymienione warianty współpracują ze wszystkim rodzajami kotłów, w tym z najpopularniejszymi obecnie na rynku piecami na pellet i piecami na ekogroszek (np. Defro). Aby zmniejszyć skutki działania wysokich temperatur, stosowane są farby na rdzę, które tworzą powłokę ochronną a także tzw. inhibitory korozji. Jednak przy częstym czyszczeniu urządzenia, powłoka ulega zniszczeniu. Kluczowe dla zapobiegania przeciw rdzy jest regularne czyszczenie kotła, przede wszystkim po sezonie grzewczym. Ułatwia to przepływ powietrza i ciągłe osuszanie wnętrza urządzenia.

Kotły 5 klasy takich producentów jak Defro wyróżniają się wydajnością i komfortem użytkowania (piece z podajnikiem). Tak zaawansowane urządzenia, wymagają rozsądnej eksploatacji i przede wszystkim dbałości o podstawowe kwestie związane zarówno z bezpieczeństwem jak i utrzymaniem sprawności kotła.

Similar Posts