Porady

Czym jest stiuk, ile kosztuje i co musisz o nim wiedzieć? Odpowiadamy!

Stiuk stanowi przykład jednej z najstarszych technik dekoracyjnych, która wciąż cieszy się dużą popularnością we wnętrzach. Jest to rodzaj tynku, który powierzchniom nadaje gładkości, a samemu pomieszczeniu eleganckiego wyglądu. Stiuk z powodzeniem znajduje zastosowanie na różnych powierzchniach – ścianach, sufitach czy kolumnach. Jakie są jego rodzaje? Czym jest stiuk wenecki? W jakich pomieszczeniach można zdecydować się na takie rozwiązanie? Podpowiadamy!

Stiuk – co to jest?

Stiuk to masa dekoracyjna, składająca się z mieszanki wapna, gipsu lub ich połączenia. Ponadto, składa się on z proszku lub piasku marmurowego. To materiał dekoracyjny, który łatwo ulega formowaniu i szybko twardnieje. Co można położyć na stiuk? Z łatwością możesz zabarwić go na różne kolory za pomocą specjalnych pigmentów. Następnie stiuk należy starannie wygładzić – w tym celu stosuje się specjalne narzędzie – pacę. Później wystarczy wypolerować powierzchnię szybkimi ruchami, a także dodatkowo pokryć naturalnym woskiem. Dlaczego? Taki zabieg pozwala chronić powierzchnię przed zabrudzeniami lub wilgocią.

Po więcej inspiracji zajrzyj na Woodlove.to.

Stiuk – rodzaje

Wyróżnia się trzy główne rodzaje stiuków:

  • stiuki klasyczne – nawiązują do tradycji i historii tworzenia tego rodzaju dekoracji. Wykonane są z wapna gaszonego oraz mączki marmurowej, co sprawia, że przypominają oszlifowany kamień. Stiuki klasyczne mogą mieć różne wykończenia, które podkreślają elegancję i wyrafinowanie. Ich cechą charakterystyczną jest naturalny i tradycyjny wygląd, który nadaje wnętrzu unikalnego charakteru;
  • stiuki perłowe – cienkowarstwowe masy akrylowe z dodatkiem perłowych wypełniaczy. Dzięki temu powierzchnia tynku mieni się różnymi barwami, zależnie od kąta padania światła, co tworzy efekt perłowej poświaty. Stiuki perłowe są nowoczesnym i ekskluzywnym rozwiązaniem, które dodaje przestrzeni elegancji i wyjątkowości;
  • stiuki weneckie – są one dedykowane najbardziej wymagającym klientom i sprawdzają się zwłaszcza w luksusowych przestrzeniach. Stiuki weneckie charakteryzują się niezwykłą gładkością i lśniącym wykończeniem, które nadaje pomieszczeniom wyjątkowej elegancji. Przypominają polerowany marmur, co czyni je idealnym wykończeniem zarówno ścian, jak i sufitów.

AdobeStock_115152936.jpeg

Stiuk – dekoracyjny element każdego pomieszczenia

Stiuk dekoracyjny może być doskonałym rozwiązaniem do wykończenia różnych pomieszczeń, w tym kuchni i przedpokoju. Stiuk w kuchni może dodać temu wnętrzu nieco elegancji – w końcu zastosowany na ścianach tworzy efektowne tło dla mebli i sprzętów. Dekoracyjny stiuk w przedpokoju przyciągnie wzrok każdego gościa – taki element tworzy imponujące wrażenie od razu po wejściu do domu. Bez względu na to, czy jest to efektowny stiuk perłowy, klasyczny stiuk wapienny, czy może lśniący stiuk wenecki możliwości zastosowania stiuku dekoracyjnego w każdym pomieszczeniu są naprawdę ogromne, dając zarazem swobodę w tworzeniu unikalnych projektów wnętrz.

Stiuk – samemu czy ze specjalistą?

Stiuk dekoracyjny możemy nałożyć zupełnie sami lub zlecając to specjaliście. W przypadku, gdy zdecydujemy się położyć go na własną rękę, należy pamiętać o tym, że jest to czasochłonny proces, wymagający precyzji i wiedzy na temat różnych materiałów i metod nakładania. Cenowo może być to bardziej opłacalne ze względu na to, że płacimy jedynie za sam materiał. 

Z drugiej strony możemy oddać wykonanie stiuku na ścianie odpowiedniemu i doświadczonemu specjaliście. Wówczas ponosimy koszty nie tylko materiałów, ale również robocizny, jednak zyskujemy pewność, że wszystko zostanie wykonane dobrze, z należytą starannością i zgodnie z naszą wizją.

AdobeStock_589944231.jpeg

Stiuk – wady i zalety takiego rozwiązania

Stiuk jest dekoracyjnym i jednocześnie praktycznym materiałem. Odpowiednio wykonany prezentuje się wyjątkowo elegancko, a dzięki szerokiej palecie kolorów doskonale komponuje się z różnymi wystrojami wnętrz. Stiuk cechuje się również niezwykłą trwałością oraz odpornością na zabrudzenia.

Należy mieć przy tym świadomość, że istnieją pewne wady związane z zastosowaniem stiuku. Jakie? Trzeba pamiętać, że jego nakładanie jest dość skomplikowane i wymaga wprawy. Jest także czasochłonne. Proces ten obejmuje przecież przygotowanie odpowiedniego podłoża, aplikację trzech warstw zgodnie z instrukcją oraz zabezpieczenie powierzchni impregnatem. Nawet drobne błędy mogą znacząco wpłynąć na ostateczny efekt, co stanowi nie lada wyzwanie dla laików w tej dziedzinie. Wówczas lepiej skorzystać z pomocy fachowców.

Mimo wspomnianych wad warto jednak zdecydować się na stiuk ze względu na jego dekoracyjne właściwości i trwałość, a także możliwość stworzenia unikalnych, a także eleganckich wnętrz.

Similar Posts