Wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła stale zyskuje na popularności, fotowoltaika to alternatywa dla konwencjonalnych metod pozyskiwania prądu. Produkcja własnej energii elektrycznej to inwestycja, dzięki której możemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd, jednocześnie redukując poziom zanieczyszczeń atmosfery. Jak działają panele fotowoltaiczne i kiedy warto je zainstalować?
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Fotowoltaika to dziedzina techniki skupiająca się na przetwarzaniu światła emitowanego przez słońce w energię elektryczną. Z uwagi na fakt, że promienie słoneczne są wszędzie dostępne to praktyczny i ekologiczny sposób pozyskiwania prądu, dlatego panele fotowoltaiczne są coraz częściej wykorzystywane w gospodarstwach domowych.
Zasada działania paneli fotowoltaicznych polega na przekształceniu energii słonecznej w energię elektryczną w specjalnych ogniwach, które cechuje duża wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Ilość uzyskanej energii uzależniona jest od intensywności promieniowania słonecznego, dlatego moduły fotowoltaiczne powinny zostać umieszczone na dachu lub gruncie w ich nasłonecznionej części, najlepiej w kierunku południowym.
Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca?
Opłacalność paneli fotowoltaicznych jest bezdyskusyjna, pomimo stosunkowo wysokich kosztów instalacji inwestycja zwraca się już po 6 latach. Montaż generatora fotowoltaicznego o mocy 5kW w standardowym domu jednorodzinnym przekłada się na oszczędność około 3 000 zł rocznie w rachunkach za energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne to m.in. niezależność od podwyżek prądu (silesiasolar.pl), dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy realne zabezpieczenie przed wahaniami cen energii z sieci. Montaż modułów fotowoltaicznych stwarza możliwość oszczędzania na zakupie prądu od lokalnego dostawcy.
Warto wiedzieć, że fotowoltaika w domu to nie tylko produkcja energii elektrycznej na własny użytek, to również możliwość odbioru nadwyżek wygenerowanego prądu z sieci. Przepisy ustawy o odnawialnych źródłach energii umożliwiają rozliczenie nadwyżki w terminie 365 dni od momentu wprowadzenia energii do sieci.
Kiedy warto zainstalować panele fotowoltaiczne?
Montaż domowej instalacji paneli fotowoltaicznych jest zawsze opłacalną inwestycją, która może zostać zrealizowana bez ponoszenia kosztów. W tym celu należy skorzystać z oferty kredytów na OZE na preferencyjnych warunkach. Korzystając z dotacji na odnawiane źródła energii w ramach programu „Mój prąd”, możemy obniżyć wydatki na panele fotowoltaiczne o 5 000 zł.
Idealnie, jeśli budynek lub teren, na którym planujemy przeprowadzić inwestycję, jest odpowiednio nasłoneczniony, ponieważ na ilość pozyskanej energii niekorzystnie wpływa zacienienie. Panele fotowoltaiczne w modułach należy umieścić w tym samym kierunku, pod jednakowym kątem nachylenia, tak by nie powodować różnic w ich ekspozycji na światło.