Dom i Ogród

Kominek z płaszczem wodnym – efektywne źródło ciepła

Kominek z płaszczem wodnym – efektywne źródło ciepła

Wiele osób zapomina, że kominek w domu to nie tylko ozdoba i walory estetyczne. Kominek może być także znakomitym źródłem ciepła. Mimo, że prawo zabrania, aby kominki były głównym źródłem ciepła w budynku, coraz częściej spotyka się te urządzenia wspomagające system grzewczy. Aby kominek spełniał funkcję grzewczą, musi być wyposażony w płaszcz wodny lub system dystrybucji gorącego powietrza. Pierwsza z tych opcji, zyskała zdecydowanie większą popularność. Dzięki, takiej instalacji, można zoptymalizować koszty ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, jednocześnie ciesząc się wyjątkowym klimatem, tworzonym przez kominek.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym podgrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania za pomocą wymiennika. Wymiennikiem tym jest odcinek rury umieszczony nad paleniskiem, czyli właśnie płaszcz wodny. Woda podgrzana przez kominek jest kierowana do instalacji centralnego ogrzewania i za jej pośrednictwem – do grzejników. Można odnieść wrażenie, że tego typu urządzenie, działa analogicznie do kotłów. Sama zasada działania jest faktycznie podobna, jednak kominki charakteryzują się dużo efektywniejszą estetyką oraz są dopuszczone do montażu w pomieszczeniach mieszkalnych.

Kominek z płaszczem wodnym – cena

Koszty montażu takiego rozwiązania są uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim, ważne jest, kiedy decydujemy się na montaż kominka z płaszczem wodnym. Jeśli jest to zaplanowane na początku budowy domu, można dostosować instalację centralnego ogrzewania, przygotować sam komin oraz całą infrastrukturę, co przyczyni się do znacznej redukcji kosztów. W przypadku chęci zamontowania takiego rozwiązania w istniejącym już budynku, należy się liczyć ze znacznie wyższymi kosztami. W takim przypadku warto rozważyć montaż kominka wolnostojącego. Ograniczy to nieco koszty związane z ingerencją w mury budynku, jednak koszty dostosowania instalacji centralnego ogrzewania oraz odprowadzenia spali, nadal będą wysokie. Ważną kwestią, decydującą o kosztach inwestycji jest producent urządzenia. Bardzo ważne, aby komponenty były wysokiej jakości i spełniały normy budowlane i przeciwpożarowe. Takimi produktami, z pewnością są wkłady kominkowe z płaszczem wodnym firmy Defrohome. Podczas zakupu takiego urządzenia, należy pamiętać, że jego jakość przekłada się bezpośrednio na funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Zalety i wady kominka z płaszczem wodnym

Korzystając z kominka z płaszczem wodnym, można obniżyć koszty ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej nawet o 30%. Wymaga to jednak przemyślanej eksploatacji. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne, przede wszystkim w okresie jesiennym i wiosenny, kiedy pomieszczenia wymagają jedynie lekkiego podniesienia temperatury powietrza. Niestety, wiąże się to ze znacznymi kosztami inwestycyjnymi. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym to koszt nawet o kilkadziesiąt procent wyższy niż w przypadku zwykłych kominków. Problemem jest także potencjalna awaria pompy rozprowadzającej wodę do instalacji centralnego ogrzewania. Spowoduje to szybkie wychłodzenie pomieszczeń. Dlatego też, kominki z płaszczem wodnym nie mogą być jedynym źródłem ciepła w domu (nawet, jeśli są to piecyki lub kominki na pellet z płaszczem wodnym).

Opinie o kominkach z płaszczem wodnym są zróżnicowane, ale ciągle zyskuje nowych zwolenników na całym świecie. Z pewnością, zniechęcające mogą być początkowe koszty inwestycji, jednak oszczędności z czasem je pokrywają. Jest to rozwiązanie łączące w sobie walory estetyczne oraz korzyści praktyczne.

Similar Posts