Dom i Ogród

Jak wyliczyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Jak wyliczyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Wśród zachwytów i wątpliwości dotyczących instalacji fotowoltaicznych stale pojawia się pytanie: kiedy inwestycja się zwróci? I czy fotowoltaika się w ogóle opłaca? Dowiedz się, jak sprawdzić opłacalność inwestycji dla swojego domu.

Oblicz zapotrzebowanie domu na energię elektryczną

Nie jest tajemnicą, że fotowoltaika jest tym bardziej opłacalna, im więcej prądu zużywamy. Osoby, które mają wysokie rachunki za prąd, najmocniej odczują różnicę wynikającą z korzystania z paneli fotowoltaicznych. Znikome rachunki za energię elektryczną lub ich całkowity brak znacząco wpływają na komfort życia.

Oczywiście mamy na uwadze koszty poniesione w wyniku inwestycji. Uważa się, że zwracają się one w ciągu 7 lat, w zależności od wysokości poniesionych kosztów i ewentualnego dofinansowania. Warto przy tym pamiętać, że kiedy spłacimy już fotowoltaikę, pozostanie nam co najmniej 15 lat bezawaryjnego korzystania z instalacji.

Oblicz koszt inwestycji: materiały i montaż

Koszt instalacji fotowoltaicznej będzie inny dla każdego domu. Wszystko zależy od zapotrzebowania budynku na energię elektryczną oraz od powierzchni, jaką mamy do dyspozycji. Znając te parametry, dopasowujemy całkowitą moc instalacji, na którą składają się przede wszystkim panele fotowoltaiczne oraz falownik fotowoltaiczny. Do materiałów należy doliczyć montaż. Najdroższe są oczywiście panele fotowoltaiczne.

Przeciętnie cena fotowoltaiki z montażem sięga 25-30 tys. Te wartości są mocno statystyczne, gdyż koszta dla każdego budynku szacuje się indywidualnie. W tym momencie pojawia nam się wyjaśnienie, po co robić audyt instalacji fotowoltaicznej. Audyt to nic innego jak dokładne wyliczenie, czy inwestycja w fotowoltaikę będzie opłacalna i po ilu latach się zwróci. Biorąc pod uwagę, jak duże są koszta inwestycji, warto znać opłacalność fotowoltaiki z dokładnych obliczeń, a nie wstępnych rachunków.

Musimy również dodać, że zarówno panele, jak i falownik powinny być wybrane ze względu na jakość, a nie cenę. Nie jest koniecznością wybieranie najdroższych rozwiązań, ale ważne, by nie oszczędzać na tym etapie. Tanie panele fotowoltaiczne mogą okazać się niewystarczająco wydajne lub niezbyt trwałe, a fotowoltaika ma nam służyć długie lata!

Skorzystaj z dofinansowania

Ze względu na konieczność poprawienia wyników Polski, jeśli chodzi o wykorzystywanie źródeł odnawialnych, dotacje na ekologiczne źródła energii są naprawdę zachęcające. Najgłośniejszym programem dofinansowania fotowoltaiki jest Mój Prąd, czyli bezzwrotne 5 tys. dotacji na instalacje do 10 kW. Równie popularna jest ulga termomodernizacyjna, która pozwala na odpisanie od podatku znacznej części inwestycji.

Również na 2021 rok zaplanowano różne źródła dofinansowań OZE, ogólnopolskich i regionalnych. Warto szukać informacji w lokalnych urzędach, warto również skorzystać z pomocy fachowców od montażu paneli fotowoltaicznych, którzy bardzo często pomagają uzyskać dofinansowanie.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o montażu paneli fotowoltaicznych, zachęcamy do zajrzenia na stronę inovativ.pl. Znajdziecie tam odpowiedzi na wszystkie pytania, które pojawiają się w związku z chęcią zainwestowania w fotowoltaikę.

Similar Posts