Dom i Ogród

Jaką szafę do małego pokoju wybrać?

Jaką szafę do małego pokoju wybrać?

Małe pomieszczenia mają swój urok, ale ciężko je zaaranżować tak, by były jednocześnie funkcjonalne i stylowe. Jednym z elementów, które pozwalają świetnie urządzić pokój sypialny, jest pojemna szafa. Podpowiadamy, jaką szafę wybrać do małego pokoju!

Pojemność szafy w małym pokoju

Wbrew pozorom to nie wielkość szafy jest najistotniejsza, a jej pojemność i organizacja. Miejsce na wieszaki i ubrania, szuflady na bieliznę, półki na pościel, ręczniki etc. Idealna szafa będzie w stanie pomieścić wiele rzeczy, ale w taki sposób, że będziemy w stanie je odnaleźć. W przypadku dobrego rozkładu miejsca w szafie może się okazać, że zmieścimy w niej znacznie więcej rzeczy, niż w większym modelu, który ma na przykład tylko miejsce na wieszaki.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wybór szafy na całą ścianę z dodatkowo wbudowanym lustrem dla walorów estetycznych. W przypadku małego pokoju jest to wart uwagi element, ponieważ optycznie powiększy przestrzeń.

Szafa przesuwna, narożna, czy wnękowa?

To, jaki konkretnie rodzaj szafy wybierzesz, czy będzie to szafa przesuwna, wnękowa, czy narożna, zależy w dużej mierze od wielkości pokoju i od rozkładu ścian. Duża szafa przesuwna nie wszędzie nam się zmieści. Z kolei rozkład pokojów nie zawsze jest taki, by móc dopasować szafę wnękową. W tym wypadku warto wybrać szafę narożną, która znakomicie zagospodaruje ciężką do aranżacji przestrzeń, nie zmniejszając optycznie pokoju.

Szafy przesuwne cieszą się szczególną popularnością, ponieważ są bardzo wygodne i umożliwiają aranżację małych pomieszczeń. Nie musisz już martwić się miejscem, by móc swobodnie otwierać drzwi szafy. Drzwi przesuwne prezentują się również bardzo nowocześnie.

Rozkład półek w szafie

Wspomnieliśmy wyżej, że rzeczy w szafie powinny dać się łatwo odnaleźć. To prawda, ale rozkład półek w szafie zależy w dużej mierze od tego, co chcemy w niej trzymać. Na przykład, jeśli nie planujesz trzymać w szafie bibelotów, nie potrzebujesz małych szuflad i półek, które mogą niepotrzebnie zajmować przestrzeń. Z kolei kompletny brak szafek i sektorów spowoduje, że wewnątrz szafy zrobi się niepotrzebny bałagan.

Bardzo popularne są szafy, które mają wydzielone miejsce na buty, wieszaki i złożone bluzki, czy swetry. To model typowej szafy na ubrania. Jeśli chcesz mieć miejsce do przechowywania odkurzacza, pościeli i innych większych przedmiotów, musisz rozejrzeć się za szafą z dodatkiem większych półek.

Jakość materiałów

Na końcu warto zwrócić uwagę na równie istotny czynnik, jakim jest jakość szafy. W małym pomieszczeniu szafa będzie szczególnie rzucała się w oczy, a wraz z nią wszystkie mankamenty. Dobrze, by z upływem czasu były one jak najmniej widoczne lub niewidoczne w ogóle. Solidne wykończenia, eleganckie fronty, wytrzymałe elementy: jeśli zależy Ci na idealnej funkcjonalności szafy przez lata, musisz dobrze wybrać. Unikaj najtańszych produktów, które mogą wydawać się estetyczne i praktyczne, ale w rzeczywistości dość szybko ulegną zużyciu.

Similar Posts