Dom i Ogród

Malowanie drzwi – nowy styl w salonie

Malowanie drzwi - nowy styl w salonie

Planując wystrój salonu myślimy o kolorze ścian, pokryciu podłogi, stylistyce mebli, dodatkach… A zapominamy o drzwiach! Są one ważnym elementem aranżacji, który może diametralnie odmienić wygląd pomieszczenia. Sprawdź najnowsze inspiracje i zobacz, jak krok po kroku samodzielnie wykonać malowanie drzwi.

Jasne odcienie w salonie

Podejmując decyzję o odświeżeniu salonu zwykle skupiamy się przede wszystkim na tym, aby kolorystyka ścian pasowała do umeblowania, dywanu czy paneli. Warto zastanowić się, czy metamorfozy nie potrzebują również drzwi – one także stanowią ważny element aranżacji wnętrza. Na przykład, jeżeli planujemy pomalować salon w modnych szarościach, to taką kompozycję świetnie dopełnią białe drzwi, które rozjaśnią wnętrze.

Biel sprawdzi się również w aranżacji urban jungle – zestawiona z egzotyczną zielenią, roślinami domowymi i meblami  z palisandru lub innego egzotycznego drewna pozwoli stworzyć modny wystrój w stylu kolonialnym.

Nietypowe pomysły na malowanie drzwi

Wcale nie musimy się ograniczać do popularnych „bezpiecznych” opcji, które są powszechnie stosowane od wielu lat. Dajmy się ponieść wyobraźni! Ciekawym pomysłem jest pomalowanie zarówno drzwi jak i listew przypodłogowych na spokojny, matowy błękit dostępny w palecie Tikkurila. Komponując taki kolor z szarością lub beżem ścian osiągniemy oryginalny, a jednocześnie przytulny efekt.

A może odważna czerwień? Jeżeli cały salon urządziliśmy w porcelanowo-kremowej gamie kolorystycznej, taki wyrazisty akcent będzie fantastycznie się prezentować, przyciągając wzrok i kojarząc się z estetyką bajkowych domków.

Innym pomysłem jest pomalowanie drzwi na czarno. Taka koncepcja będzie dobrze współgrać ze skromnym, minimalistycznym wnętrzem, szczególnie jeżeli jest ono wyposażone w białe lśniące meble.

Jak samodzielnie pomalować drzwi?

Przed rozpoczęciem pracy należy oszlifować i odpylić całą powierzchnię. Następnie nakładamy odpowiedni podkład, na przykład Tikkurila Everal Aqua Primer.

Malowanie drzwi najwygodniej będzie wykonać po ściągnięciu ich z zawiasów – dzięki temu unikniemy potrzeby dodatkowego zabezpieczania ściany.

Wybrać należy nie tylko odpowiedni kolor, ale także emalię bezpieczną dla naszego zdrowia. Tikkurila Everal Aqua to linia produktów rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Emalię należy dokładnie wymieszać przed malowaniem, a po nałożeniu pierwszej warstwy odczekać co najmniej 4 godziny. Całkowite utwardzenie obu warstw następuje po dwóch lub trzech dniach, do tego czasu musimy zachować ostrożność w użytkowaniu.

I gotowe!

Po zakończeniu malowania i całkowitym wyschnięciu emalii pozostaje tylko cieszyć się wyjątkowym efektem naszej pracy. Nietuzinkowe drzwi to element aranżacyjny, który ma duży wpływ na prezencję całego salonu. Więcej porad oraz inspiracji związanych z tym właśnie tematem dostępne jest na stronie: tikkurila.pl.

www.tikkurila.pl

Similar Posts