Porady

Cegła ręcznie formowana – sprawdź wybrane realizacje polskich zabytków

Nasza cegielnia działa nieprzerwanie od 1976 r. Już czwarte pokolenie strzeże wiedzy o tajnikach swojego rzemiosła. Założycielem był Hipolit Trojanowski, a od początku istnienia wyprodukowaliśmy przeszło 50 milionów cegieł. Szczególne sukcesy odnosimy na polu konserwatorskim, co potwierdzają zdobyte przez nas nagrody i wyróżnienia. Asystowaliśmy konserwatorom zabytków i firmom konserwatorskim, przy rekonstrukcji aż 300 zabytków. Co więcej, współpracowaliśmy już z ponad 1000 klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Cegła ręcznie formowana to nasza duma.

Cegła ręcznie formowana

Do dziś nasze cegły wytwarzamy przy użyciu tradycyjnych, rzemieślniczych metod. Jest to nasz flagowy produkt, a jego receptura pozostaje niezmienna od przeszło 40 lat. Ten typ cegieł charakteryzuje się możliwością zastosowania m.in. jako:

  • elewacje zewnętrzne;
  • elementy architektury wnętrz;
  • obudowy kominków;
  • elementy dekoracyjne architektury ogrodowej;
  • grille ogrodowe;
  • ściany nośne;
  • ściany działowe.

Nasz produkt – wybrane restauracje polskich zabytków, z wykorzystaniem naszych produktów tj. cegła ręcznie formowana

Jak już wspominaliśmy, nasza manufaktura specjalizuje się w produkcji cegieł na renowacje i rekonstrukcje. Nasze cegły ręcznie formowane stosowano podczas prac przy obiektach takich jak:

  • zamki;
  • twierdze;
  • mury obronne;
  • kościoły;
  • klasztory;
  • i wiele innych.

Chcielibyśmy państwu przybliżyć nasze najbardziej znane projekty.

  • Zamek Królewski w Warszawie oraz Arkady Kubickiego

arkady-kubickiego-zamek-krolewski-warszawa-mala-niemka-standardowa-1024x680-1.jpeg

Tego barokowo-klasycystycznego zamku królewskiego na pewno nie trzeba przedstawiać. Do jego rekonstrukcji użyliśmy cegieł gotyckich oraz dużych niemek. Rozmiar cegły gotyckiej to 29x14x8 cm, a dużej niemki to 28x14x7 cm. Są to cegły ręcznie formowane pełne i elewacyjne. Tradycyjnie mają jednolite lico i czerwony kolor. Przy składaniu zamówienia w naszym sklepie, możliwe jest indywidualne dobranie parametrów.

Ciekawostka: w latach 1971-1984 na odbudowę Zamku Królewskiego przeznaczyliśmy aż 50 000 cegieł.
  • Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku

bazylika-archikatedralna-cegla-gotycka-duza-niemka-1024x682-1.jpeg

Jest to gotycki kościół, który zbudowano w latach 1329-1388. Pierwszą kompletną rewitalizację jego wnętrza wykonano między 1887-1891, czego skutkiem jest obecny wygląd. Przy konserwacji bazyliki, użyliśmy cegieł gotyckich i dużych niemek – tych samych, co przy Zamku Królewskim. Oczywiście oba rodzaje to cegła ręcznie formowana.

  • Bazylika Mariacka w Gdańsku

bazylika-mariacka-gdansk-cegly-gotyckie-1024x676-1.jpeg

Znana jest ona również jako “Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny” czy “Korona Gdańska”. Co ciekawe, jest trzecim pod względem objętości obiektem sakralnym na świecie, zbudowanym z cegły. Ten książkowy przykład gotyku ceglanego powstawał na przestrzeni lat 1346-1502. Także tutaj zastosowaliśmy cegłę ręcznie formowaną gotycką.

  • Manufaktura w Łodzi

manufaktura-lodz-cegly-duze-male-niemki-standardowe-1024x680-1.jpeg

Obecne centrum handlowe stanowiła dawniej Fabryka płótna Izraela Poznańskiego. Ten neoromański obiekt wzniesiono między 1872-1892, podczas gdy nowo powstałą Manufakturę otwarto w roku 2006. Konserwator zabytków wykonał tutaj ogrom pracy, ponieważ odrestaurowano aż 45 000 m² elewacji z XIX-wiecznej cegły. Było to również możliwe, dzięki zastosowaniu naszych dużych i małych niemek oraz cegieł standardowych. W odróżnieniu od cegły klinkierowej, wytwarzamy je oczywiście w naszej cegielni metodą rzemieślniczą. Podczas gdy duża niemka ma wymiary 28x14x7 cm, to mała niemka – 27x13x7cm. Zaś cegła standardowa – 25x12x6,5 cm. Każdą z nich charakteryzuje nasiąkliwość 16-18%, a wytrzymałość na ściskanie ma klasę “10”-“15”.

  • Ratusz w Toruniu

ratusz-torun-cegly-gotyckie-1024x683-1.jpeg

Ratusz Staromiejski to gotycki budynek, który powstawał etapami w XIII i XIV wieku. Wyróżnia się on na tyle, że uznawany jest za jeden z najwybitniejszych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej w środkowej Europie. Materiałem budowlanym podczas prowadzonych prac restauracyjnych w latach 2003-2005, były nasze, często już wspominane, cegły gotyckie.

  • Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

zamek-biskupow-warminskich-w-lidzbarku-warminskim-cegla-gotycka-klasztorna-1024x682-1.jpeg

Zamek biskupi pochodzi z XV wieku i budowano go nieco dłużej niż 150 lat. Jest to kolejny, niezwykle cenny zabytek gotycki w Polsce. W przypadku jego konserwacji użyto cegły ręcznie formowanej – gotyckiej i klasztornej. Cegłę klasztorną charakteryzuje rozmiar 28,5×13,5×9 cm. To kolejny produkt, który możemy dostosować podczas zamówienia – po szczegóły odsyłamy do naszego sklepu.

  • Zamek Królewski Na Wawelu

zamek-krolewski-na-wawelu-cegly-gotyckie-duze-niemki-1024x761-1.jpeg

Jest to budowla obronno-rezydencyjna, którą wielokrotnie rozbudowywano i odnawiano. Skutkiem tego widoczne są aż trzy style architektoniczne – renesans, barok i klasycyzm. Nasz wkład w renowację polegał na wyprodukowaniu cegieł gotyckich i dużych niemek, które zastosowano przy kilku konserwacjach elewacji Zamku Królewskiego na Wawelu.

  • Zamek w Malborku

zamek-w-malborku-cegly-standarowe-gotyckie-niemki-duze-klasztorne-plytki-1024x682-1.jpeg

Ten czołowy przykład średniowiecznej architektury należał pierwotnie do Zakonu Krzyżackiego. Wznoszono go w kilku etapach między 1280 rokiem a poł. XV wieku. Jest to połączenie stylów gotyckiego i neogotyckiego, głównie z powodu wielu rekonstrukcji na przestrzeni lat. Podczas prowadzonych prac konserwatorskich użyto cegły ręcznie formowanej:

    • standardowej;
    • gotyckiej;
    • klasztornej;
    • dużej niemki;
    • płytki ceglanej podłogowej.

Płytki podłogowe wykorzystuje się jako schody, posadzki czy terakota ceglana (szczególnie wewnątrz budynków). Są dostępne w wielu kształtach i kolorach. Oferujemy też wykonanie ich na zamówienie.

  • Czerwony Ratusz w Szczecinie

ratusz-czerwony-szczecin-ksztaltki-ceglane-angobowane-cegla-klasztorna-1024x682-1.jpg

Ratusz, czasem nazywany “Nowym”, ukończono budować w 1879 r. – chociaż jego pomysł powstał już w 1856. Ten stosunkowo nowy budynek charakteryzuje się stylem neogotyckim. Niestety został zniszczony podczas II wojny światowej – jego odbudowa miała miejsce między rokiem 1959 a 1963. W trakcie jego najświeższej renowacji, oprócz cegieł klasztornych, zastosowano kształtki ceglane angobowane. Kształtki to efektowne elementy dekoracyjne elewacji budynków. Ich zastosowanie jest możliwe przy wykańczaniu:

    • parapetów;
    • gzymsów;
    • daszków;
    • obrzeży okien;
    • obrzeży drzwi.

W naszym sklepie dostępne są ich różne rodzaje, a produkujemy je głównie na zamówienia indywidualne. Tak jak w przypadku cegieł, umożliwiamy wybór koloru i lica. Oprócz angobowanych, na naszej stronie można znaleźć też kształtki glazurowane.

  • Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

zamek-kapituly-warminskiej-olsztyn-cegly-gotyckie-duze-1024x518-1.jpg

Zamek wybudowała kapituła warmińska w poł. XIV wieku. Jest to kolejny obiekt reprezentujący gotyk. Jednym z jego mieszkańców był Mikołaj Kopernik. Przy jego konserwacji posłużono się naszą cegłą ręcznie formowaną gotycką dużą. Ma ona wymiary 33x15x8,5 cm. Użyto jej również przy pracach nad murem obronnym w Jarosławiu.

  • Kościół św. Katarzyny w Gdańsku

kosciol-sw-katarzyna-gdansk-cegly-romanskie-postarzane-866x768-1.jpg

Kościół Rektorski Ojców Karmelitów pw. św. Katarzyny powstał w latach 1227–1239. Wyjątkowym zabytkiem jest obraz Matki Boskiej Bołszowieckiej. Znajduje się tam jeden z trzech carillonów koncertowych w Polsce oraz jedyny na świecie zegar pulsarowy. W 2006 r. doszło do któregoś z kolei pożaru – udało się jednak odratować większość wartościowych zabytków. Do renowacji wykorzystano nasze cegły romańskie o wymiarach 30x15x7cm, wyróżniające się wyglądem lica. Lico postarzane posiada liczne wżery na licach cegły. W zależności od efektu dekoracyjnego jaki chcemy uzyskać, mogą cechować ją też:

    • odkształcenia temperaturowe, pęknięcia i zażużlenia – lico przepalone, Cegła Postarzana Zendra.
    • liczne pęknięcia i zażużlenia lic – Cegła Postarzana Retro.
    • liczne pęknięcia i zażużlenia lic oraz wżery – Cegła Rustykalna. Łączy ona w sobie cechy cegieł retro oraz postarzanych.

W naszym sklepie można ją również zamówić w kolorach: pomarańczowym, wiśniowym i czerwonym.

  • Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku

gdansk-kosciol-sietej-trojcy-cegla-recznie-formowana-kwaton-artystyczny-511x768-1.jpg

kwiaton-ceramiczny-recznie-formowany-manufaltura-cegielnia-trojanowscy-2-397x265-1.jpg

↑ kształtka artystyczna “kwiaton”, lico tradycyjne, kolor czerwony

cegla-na-renowacje-elewacji-zabytkowych-z-manufaktury-cegielnia-trojanowscy-e1500891522571-576x768-1.jpg

obrzeże, lico tradycyjne, kolor pomarańczowy

Ten późnogotycki kościół powstał dla franciszkanów, których w 1419 r. sprowadzono do Gdańska. Na przestrzeni lat był rozbudowywany, choć często podupadał, a podczas wojny został mocno zniszczony. W 2006 i 2009 trwały prace nad odbudową wieżyczek. Braliśmy w nich udział, na prośbę zaprzyjaźnionej firmy konserwatorskiej. Poza wytworzeniem “kwiatonów“, wykonaliśmy też obrzeże. W naszym sklepie posiadamy różne rodzaje kształtek, włącznie z obrzeżami dekoracyjnymi okien i drzwi. Wszystkie nasze materiały budowlane są ręcznie formowane, co daje nam możliwość realizacji indywidualnych zamówień.

    Nasz produkt: płytka ceglana – realizacje w domach klientów indywidualnych

    plytki-ceglane-wisniowe-1920x1280-1.jpg

    Płytki ceglane, które mogą państwo kupić w Cegielni Trojanowskich, wytwarzane są ręcznie. Nasze rzemieślnicze metody są gwarantem unikatowego efektu, którego nie da się uzyskać przy użyciu płytek klinkierowych. W sklepie dostępne są płytki ceglane ścienne i podłogowe. Możliwy jest indywidualny dobór ich rozmiaru, kształtu i koloru. Zapraszamy na stronę internetową po więcej szczegółów. Płytki ścienne, podobnie jak cegły ręcznie formowane, sprawdzą się w każdym domu jako:

    • elewacja zewnętrzna;
    • elementy architektury wnętrz;
    • obudowa kominków;
    • elementy dekoracyjne architektury ogrodowej.

    Co do płytek ceglanych podłogowych – na pewno zdadzą egzamin jako posadzka, schody, terakota ceglana czy chodnik. Na naszej stronie można znaleźć dostępne kształty, ale jesteśmy w stanie wykonać dowolny wzór na zamówienie.

    • Ceglana płytka, rozmiar: holenderka, kolor: wiśnia

    plytka-dekoracyjna-wisniowa-stara-cegla-producent-manufaktura-cegielnia-trojanowscy-1920x1319-1.jpg

    • Płytka ceglana, rozmiar: standardowy, kolor: biały

    lublin-biala-cegla-wiazanie-slaskie-1024x683-1.jpg

    • Podłogowa kostka i ośmiokąt. Lico: tradycyjne, kolor: czarny i czerwony, rozmiary: 10x10x5 cm i 23x23x10 cm

    plytki-ceglane-kwadraty-romby-czerwone-dekoracyjne-recznie-produkowane-cegielnia-trojanowscy-1920x1315-1.jpg

    • Płytka podłogowa posadzka prostokąt, lico: tradycyjne, kolor: melanż, rozmiar: 25x12x4 cm

    rzaszow-posadzka-ceglana-na-jodelke-1920x1283-1.jpg

    Nasz produkt: cegła ręcznie formowana – realizacje w domach klientów indywidualnych

    cegly-holenderki-1920x1280-1.jpg

    • Cegła Holenderka, rozmiar: 18x8x4,5cm, kolor: czerwony

    wedzarnia-cegla-tradycyjna-licowa-palona-recznie-produkowana-od-producenta-menufaktura-cegielnia-trojanowscy-538x768-1.jpeg

    • Cegła Belgijka, rozmiar: 18x9x5cm, kolor: wiśniowy

    warszawa-cegla-wisniowa-recznie-formowana-producent-cegielnia-trojanowscy-manufaktura-1024x683-1.jpg

    • Angielka “Imperial”, cegła rozmiar: 22,5×10,5×7 cm kolor: biały

    cegla_biala-1024x576-1.jpg

    • Mała cegła niemka, rozmiar: 27x13x7 cm, kolor: żółty

    5-gdansk-cegla-standardowa-typowa-retro-zolta-rzemieslnicza-1024x683-1.jpg

    • Cegła Angielka “Imperial”. Rozmiar: 22,5×10,5×7 cm, kolor: czerwona angobowana

    warszawa-cegla-angobowana-recznie-formowana-cegielnia-trojanowscy-1024x683-1.jpg

    Nasz produkt: mączka ceglana – wybrane realizacje dla klientów instytucjonalnych

    maczka-z-glinka-korty-bieznie.jpg

    W naszej manufakturze produkujemy również mączkę ceglaną. Można zamówić ją czystą lub z dodatkiem glinki. Standardowe proporcje to ok. 20 % glinki, ale nie ma przeszkód, aby uzgodnić jej proporcje z klientem. Ten produkt wykorzystywany jest przy kortach tenisowych, bieżniach i boiskach. Poniżej przedstawiamy państwu kilka naszych realizacji:

    • Firmowy Kort Cegielni Trojanowscy w Motyczu

    5-motycz-polska-maczka-ceglana-krasnik-z-manufaktury-cegielnia-trojanowscy-1024x683-1.jpg

    • Kort tenisowy na Łotwie

    kort-tenisowy-maczka-ceglana-glinka-1024x615-1.jpg

    • Tenisowy kort w Kraśniku

    2-kort-tenisowy-krasnik-czerwona-maczka-manufaktura-producent-polski-1024x683-1.jpg

    Cegielnia Trojanowskich i cegła ręcznie formowana – podsumowanie

    Mamy nadzieję, że nasze realizacje są świadectwem jakości i popularności wszystkich naszych cegieł i ceglanych produktów ręcznie formowanych, dostępnych na naszej stronie. Stosowane już od przeszło 40 lat metody rzemieślnicze, pozwalają nam na uzyskiwanie przeróżnych kształtów i rozmiarów cegieł. Między innymi dzięki temu cieszymy się popularnością wśród konserwatorów zabytków i klientów indywidualnych. Warto przy tym zaznaczyć, że Polska jako jedyny europejski kraj nadal produkuje cegłę ręcznie. Na koniec chcielibyśmy dodać kilka słów o cegłach z “recyklingu”. Pomimo ich dużej popularności, trzeba wziąć pod uwagę, że nie zawsze sprawdzą się jako materiał do ponownego wykorzystania. I nie chodzi tylko o nagromadzony przez lata brud, ale głównie o pleśń i grzyby, które mogą się uaktywnić, już po zakończeniu prac remontowych. W przeciwieństwie do takich produktów, nasze rzemieślnicze cegły są nie tylko wolne od plastyfikatorów i barwników, ale również nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, co przekłada się na wysokiej klasy, zdrowe i czyste otoczenie. Więcej realizacji w naszej galerii zdjęć.

    Similar Posts