Porady

Deskować czy nie deskować – czy deskowanie dachu jest opłacalne?

Deskować czy nie deskować – czy deskowanie dachu jest opłacalne?

Deskowanie, to część poszycia dachu stanowiąca ochronę przed działaniem czynników środowiskowych i jednocześnie pełniąca rolę podkładu pod ostateczne pokrycie dachu z dachówki ceramicznej, blachodachówki czy innego materiału. Pytanie o zasadność deskowania fachowcy uważają za retoryczne. Deskować zawsze się opłaca, tylko nie każdego na to stać.

Kiedy należy deskować

Deskowania wymagają zawsze dachy, które ostatecznie zostaną pokryte papą lub dachówką bitumiczną. Dla innego rodzaju pokrycia wystarczające są łaty, ale nigdy łaty nie będą konkurencją dla pełnego deskowania.

Po co deskować?

Deskowanie wzmacnia konstrukcję, usztywnia ją, zabezpiecza przed wszelkimi uszkodzeniami. Ma to spore znaczenie zawsze wtedy, gdy ze względu na porę roku lub brak funduszy budowę należy przerwać. Dach odeskowany przetrwać może nawet ponad rok.

W opinii konstruktorów najważniejszą rolę dla całości konstrukcji dachu odgrywają tak zwane momenty zginające. Upraszczając – im sztywniejsza konstrukcja, tym momenty mają niższą wartość – nawet o 20%. Tak się dzieje, gdy zostanie przeprowadzone deskowanie. Podobnie dla wartości ugięcia całej konstrukcji parametry są korzystniejsze przy pełnym deskowaniu. 

Dobry klimat dla deskowania

Deskowanie to sposób na skuteczną ochronę przed wilgocią. Wprawdzie nowoczesne membrany z folii lepiej odprowadzają nadmiar wilgoci, ale przy wymianie pokrycia desek zrywać nie trzeba, a membranę zawsze należy zastąpić nową. 

Poważnym argumentem przemawiającym za deskowaniem jest nasz zmieniający się klimat. Anomalie pogodowe do niedawna rzadko spotykane w naszej części świata, przestają być anomaliami – trąby powietrzne, orkany a nawet cyklony stają się normą pogodową. Dachowe konstrukcje z pełnym deskowaniem zachowują się jak sztywna tarcza, która chroni dach przed zerwaniem. Sam fakt zwiększenia ciężaru też jest nie bez znaczenia. Inna sprawa, że dachy zrywane są głównie nie dlatego, czy mają deskowanie czy nie, albo że mają poszycie takie czy inne – grzechem głównym budowniczych jest nieprawidłowe mocowanie więźby na murłacie albo słabego kotwienia murłaty do wieńca. Latające dachy nie znikną, nawet jeśli wszystkie będą w pełni deskowane, ale źle osadzane.

Wady deskowania dachu

Za najpoważniejszą uważa się ciężar – choć w niektórych sytuacjach może to być atut. O tym, czy dana konstrukcja nadaje się do deskowania czy wymaga użycia membrany z folii może zadecydować wyłącznie projektant, który w razie potrzeby przeliczy projekt i zwiększy przekroje elementów tworzących więźbę.

 

Pewne problemy przy deskowaniu sprawia również wentylowanie warstw poszycia. Membrany robią to bardzo skutecznie, drewno źle wentylowane nasiąka wodą i gnije. Problem nigdy nie powstanie, jeśli miedzy warstwą ocieplającą a deskami zostanie utworzona pustka wentylacyjna.

Zdecydowanie największym mankamentem deskowania dachu jest jego cena. Zarówno materiał, jak i samo wykonanie usługi znacznie podraża koszty inwestycji. Przy ograniczeniach finansowych większość inwestorów wybiera łaty i membrany, a szkoda. Deskowanie – nienowoczesny, stary, ale sprawdzony i skuteczny sposób warto stosować nadal.

Similar Posts