Porady

Klejenie styropianu- jak się do tego zabrać?

Klejenie styropianu- jak się do tego zabrać

Płyty styropianowe to jeden z najbardziej popularnych materiałów do ocieplania ścian domów. Podpowiemy Ci, jak prawidłowo wykonać klejenie styropianu. Jest to materiał, który wyróżnia się niską wagą, trwałością, łatwością w obróbce, ma bardzo wysokie parametry izolacyjne oraz może być stosowany na tynki różnego rodzaju. Jednak, jeżeli zależy Ci na tym, żeby ocieplenie styropianem było skuteczne oraz trwałe, to trzeba właściwie przymocować płyty. W zakres pojęcia montaż styropianu to zarówno klejenie styropianu, jak i mocowanie mechaniczne. Należy je wykonać za pomocą specjalnych kołków. Zanim zaczniesz klejenie, zajmij się przygotowaniem podłoża, doborem kleju i jego poprawną aplikacją. To ważne, bo, gdy popełnisz jakiś błąd, to powstaną mostki termiczne. 

Przygotowanie podłoża pod klejenie styropianu 

Zanim zaczniesz przyklejać płyty styropianowe, to najpierw starannie przygotuj podłoże. Od tego w bardzo dużym stopniu jest zależna trwałość ocieplenia. Dzięki temu płyty styropianowe nie będą się odklejały ani niszczyły ocieplenia i elewacji. Gdy płyty styropianowe zostaną przyklejone do starego podłoża, to należy się upewnić, czy jej ono nośne. W dodatku powinno być czyste, suche oraz wolne od mchu, porostów. Gdy styropian jest układany na nowych powierzchniach, to trzeba pamiętać o tym, że wszystkie tynki i betony muszą być całkowicie utwardzone. 

Czasami płyty izolacyjne formowane w przeciwieństwie do ciętych, mogą mieć w sobie środki antyadhezyjne. Z tego względu najpierw na małym fragmencie dobrze jest wykonać test przyczepności. Gdy jest ona niedostateczna, to tylną powierzchnię płyt styropianowych, należy przeszlifować w miejscu aplikacji kleju. W przypadku powierzchni bardzo gładkich, równych i nieprzepuszczalnych zalecane jest ich zszorstkowanie. Dzięki temu przyczepność będzie lepsza.

Klejenie styropianu- zabierzmy się do pracy!

Do klejenia styropianu wymagany jest specjalistyczny klej i pistolet do spieniania. Istotne jest to, żeby był to klej przeznaczony do konkretnego rodzaju materiału. Bezpośrednia przed zastosowaniem klej trzeba starannie wymieszać. Klejenie styropianu zawsze zaczyna się od samego dołu i opiera się dolny rząd na specjalnej listwie startowej albo stopie fundamentowej.

Klej trzeba nałożyć na styropian wokół jego krawędzi, jak również na samej powierzchni płyty należy umieścić kilka punktów z klejem. Styropian trzeba przyłożyć do podłoża w ciągu 10 minut od nałożenia kleju. Później konieczne jest równomierne przyciśnięcie płyty do podłoża.

Similar Posts