Porady

Malowanie sufitu – prosto i profesjonalnie!

Malowanie sufitu – prosto i profesjonalnie!

O ile malowanie ścian nie jest tak irytującym zajęciem i można to zrobić stosunkowo szybko i dobrze, o tyle sufit stwarza więcej problemów. Dowiedz się, jak precyzyjnie pomalować sufit i oszczędzić sobie dodatkowej pracy!

 

Malowanie sufitu – zasady

Decydując się na renowację ścian w mieszkaniu, malowanie trzeba zacząć od sufitu. Mając to na uwadze, możemy odpowiednio się przygotować. Przed malowaniem sufitu powinieneś:

  • Dobrze zabezpieczyć meble i podłogę (zwłaszcza jeśli jej nie wymieniasz), by nie musieć martwić się usuwaniem plam farby z ulubionych przedmiotów.
  • Wygodniej będzie, jeśli w malowanym pomieszczeniu zostanie jak najmniej rzeczy.
  • Sufit przed pokryciem nowym kolorem musi zostać dokładnie wyczyszczony. Możesz użyć specjalistycznych środków do mycia ścian lub użyć zwykłego płynu do naczyń i oczywiście wody. 
  • Do szybszego malowania przyda się wałek malarski, który pokryje duże połacie powierzchni. Do zakamarków idealne będą pędzelki w wielkościach dopasowanych do rozmiarów szczelin.

Farbę powinno się nanosić pasami, jeden obok drugiego, by sufit był pomalowany dokładnie i bez brzydkich smug. Jeżeli jedna warstwa farby nie daje efektu, jakiego oczekiwałeś, możesz, po wyschnięciu, nałożyć kolejną warstwę. 

 

Jaką farbę do sufitu wybrać?

Najlepiej na suficie prezentuje się farba biała, nadając pomieszczeniu estetycznego wykończenia i rozświetlenia. Czasami w mieszkaniach sufity są gładkie i wymagają niewielkiego odświeżenia, ale zdarza się i tak, że odchodzi z nich stara farba, są pełne plam po przeciekach i z daleka zapowiadają wiele pracy. Brzydki sufit może nie dać się idealnie pokryć zwykłą, najtańszą farbą. 

Dobrym rozwiązaniem są farby z antyrefleksem lub matowym wykończeniem, które nie będzie podkreślało ewentualnych nierówności. Farby do sufitu są odpowiednio sygnowane. Przy wyborze trzeba brać pod uwagę cenę farby, jakość i metraż sufitu do pomalowania.

 

Malowanie sufitu triki i porady

Malowanie sufitu jest na tyle nieciekawą robotą, że lepiej zrobić to dobrze i nie musieć powtarzać procesu jak najdłużej. Warto dokładnie uzupełnić wszystkie ubytki i wygładzić powierzchnię sufitu. Przyda Ci się gips, grunt i papier ścierny, do wygładzenia powierzchni. Kiedy pomieszczenie będzie zabezpieczone, farba wybrana, a sprzęt gotowy, możesz rozpocząć malowanie. Zaczynaj od źródła światła, które najczęściej stanowi okno. W łazience, gdzie często nie ma okien, takim źródłem będą drzwi, i to od narożnika przy drzwiach powinieneś wtedy zacząć. 

Pięknie pokryty sufit sprawi, że w pomieszczeniu będzie przyjemnie.

Similar Posts