Porady

Latające mrówki w domu – jak się ich pozbyć?

Latające mrówki w domu – jak się ich pozbyć?

Owady w mieszkaniu nigdy nie są pożądane, a ich pojawienie się zwykle ma konkretną przyczynę. Do grupy uciążliwych i nieproszonych gości z pewnością zaliczają się mrówki. Szczególnie niepokojące dla domowników są mrówki ze skrzydłami. Dowiedz się, skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić! 

Mrówki ze skrzydłami co to za odmiana?

Wbrew pozorom nie jest to gatunek zmutowanych insektów. Skrzydła są cechą mrówek, które w przyszłości zostaną królowymi. Swoją parę skrzydeł posiadają też samce. Wszystko po to, by w okresie zapładniania móc z łatwością wyfrunąć z gniazda i zapłodnić królowe. Zapłodnione samice (samce po wykonaniu tego zadania kończą swój żywot) poszukują miejsca do założenia gniazda. Zgodnie z ogólnymi zasadami przyrody, miejsce to musi być bezpieczne. Bardzo często za idealne lokum, samice mrówek uznają doniczki na naszych balkonach lub te znajdujące się w domu. 

Domowe sposoby na mrówki

Owady silnie reagują na niektóre substancje zapachowe. W okresie wiosenno-letnim, kiedy wszystko budzi się do życia, warto skorzystać z któregoś z domowych sposobów, by zapobiegać pojawieniu się zarówno mrówek, jak i innych owadów w naszym domu. Możesz: 

– Wykorzystać aceton, którego zapach skutecznie odstrasza mrówki. Przetrzyj lub ostrożnie (nie chcesz zniszczyć sobie podłogi) polej skupiska mrówek tym produktem.

– Zaopatrzyć się w miód, który przyciągnie mrówki. Owady lubią cukier i nie będą mogły się oprzeć Twojej pułapce. Nieproszone mrówki utopią się w klejącym miodzie, a Ty odzyskasz swój teren.

– Skorzystać z mniej drastycznej wersji, czyli odstraszyć mrówki zapachem. To również metoda zapobiegająca pojawieniu się mrówek w domu. Możliwości jest mnóstwo, możesz skorzystać z cynamonu, skórek pomarańczy (które są dla mrówek toksyczne), pomidorów, albo soku z cytryny. 

Najlepsze preparaty do walki z mrówkami

Chociaż domowe sposoby są skuteczne, to czasami mogą wymagać więcej pracy i cierpliwości, której zwykle nie mamy. Chemiczne środki wyróżnia szybkie działanie i większa moc. Możesz kupić środki w sprayu, które działają nawet na groźne insekty lub podłączane do kontaktu. Uwalniane substancje chronią mieszkańców w dzień oraz w nocy. To świetny środek odstraszający owady, dlatego warto go instalować, zwłaszcza gdy lubisz spędzać wieczory przy otwartych oknach. Możesz mieć pewność, że nowe owady nie wlecą do Twojego domu! Chemiczne preparaty są skuteczne i możesz wybierać spośród wielu propozycji. Dokładny opis preparatu pozwoli Ci dowiedzieć się, czy na pewno sprawdzi się w przypadku Twojego problemu, chociaż mrówek nie jest się trudno pozbyć. 

Similar Posts