Porady

Domy szkieletowe – technologia dla tych, którym się spieszy

Domy szkieletowe – technologia dla tych, którym się spieszy

Inaczej nazywane kanadyjskimi – domy szkieletowe kilka lat temu nieśmiało wkroczyły na polski rynek, Dzisiaj po rozwiązania rodem z Ameryki Północnej sięga coraz więcej inwestorów, a czas weryfikuje mity o wadach budowli wznoszonych systemem szkieletowym

Jak powstaje dom szkieletowy?

Poszczególne etapy wznoszenia domu kanadyjskiego nie odbiegają od zasad ogólnych.

Stan zerowy, czyli etap początkowy , to przygotowanie fundamentów. Domy szkieletowe stawia się na ławach, płytach lub fundamentach z podpiwniczeniem.

Konstrukcja szkieletu – to odpowiednik tradycyjnego murowania ścian. Szkielet z drewna jest najważniejszy – na tym etapie wykonuje się wszystkie jego elementy od podwalin aż po dach.

Stan surowy otwarty – po zakończeniu budowy konstrukcji szkieletu z drewna następuje montaż poszycia ścian zewnętrznych i dachu oraz założenie wiatroizolacji ścian.

Stan surowy zamknięty zabezpiecza dom przed działaniem czynników pogodowych. Dach otrzymuje ostateczne pokrycie, montuje się również stolarkę okienną i drzwiową.

Wykonanie elewacji – domy szkieletowe izoluje się wełną mineralną , a elewację stanowi drewniana okładzina. Można ściany tynkować, okładać klinkierem, albo łączyć różne sposoby wykończenia.

Wykończenie elewacji musi być poprzedzone montażem schodów zewnętrznych, parapetów, cokołów, balustrad.

Instalacje – etap zakładania instalacji wodno – kanalizacyjnej, CO, elektrycznej, TV, telefonicznej, alarmowej.

Izolacja wewnętrzna i zakładanie płyt gipsowych – etap wyposażania domu w izolację termiczną i akustyczną między pomieszczeniami i kondygnacjami, Montaż płyt gipsowych kończy proces budowy ścian.

Prace wykończeniowe – tradycyjnie obejmują montaż drzwi wewnętrznych, podłóg, oświetlenia oraz malowanie ścian.

 

Domy kanadyjskie a klimat w Polsce

Wielu znawców tematu uważa, że technologia nie sprawdza się w warunkach polskich – zbyt długo jest tu chłodno i wilgotno. Tymczasem nowe technologie i nowoczesne materiały pozwalają na budowanie domów szkieletowych, które nie tylko spełniają zwykłe standardy i normy izolacji termicznej czy akustycznej, ale mogą być uznane za domy pasywne. 

Zaletą budownictwa szkieletowego jest szybkość powstawania domu. Niektórzy uznają to za wadę – szybka budowa wymaga równie szybkiego wyłożenia całej kwoty za materiały i wykonawstwo, a to wymaga posiadania całego budżetu już na początku inwestycji. 

Domów szkieletowych nie można sezonować, budować z długimi przerwami, więc po wzniesieniu konstrukcji należy natychmiast przechodzić do kolejnych etapów, aby nie dopuścić do zniszczenia materiałów.

Pewnym mankamentem domów szkieletowych jest również koniczność planowania aranżacji wnętrz już na etapie projektowym. Ustalenia wymaga fakt, które ściany będą obciążone na przykład szafkami wiszącymi – takie funkcje wymagają zastosowania dodatkowych wsporników, które zapewnią bezpieczeństwo użytkownikom.

Similar Posts