Porady

Lawenda – uprawa, pielęgnacja i właściwości rośliny!

Lawenda - uprawa, pielęgnacja i właściwości rośliny!

Lawenda znana jest ze swojego charakterystycznego, pięknego zapachu. Dodatkowo pięknie się prezentuje, dlatego często można spotkać ją w ogrodach i na balkonach. Dowiedz się, jak dbać o tę roślinę i jakie są odmiany lawendy, by mieć jedną z nich również u siebie!

Lawenda w ogrodzie, czy lawenda w doniczce?

Na początek zaznaczymy, że lawenda jest rośliną prostą w uprawie i znakomicie będzie się prezentować, bez względu na aranżacje ogrodowe. To delikatna roślina o wąskich liściach i zebranych w kłosy, fioletowych kwiatach. Wysokość, jaką osiąga lawenda nie przekracza 1 m, a jej kształt jest zależny od naszych zdolności artystycznych i pielęgnacyjnych, gdyż zapewnia go przycinanie.

Podstawowym wymogiem lawendy jest przepuszczalna ziemia z odpowiednią ilością wapnia. Bardzo często w ziemi pod lawendę zalecane jest tworzenie drenaży z potłuczonych doniczek. Podmokły grunt nie sprzyja prawidłowemu wzrostowi rośliny, podobnie jak przeciągi i niekiedy mróz. Do sadzenia w ogrodzie warto wybierać rośliny o odmianach mrozoodpornych, a nie wszystkie rodzaje lawendy tę cechę mają. Lawende, która nie jest odporna na mróz warto hodować jedynie w domu. Roślina oczywiście lubi miejsca słoneczne i trzeba mieć na uwadze fakt, że lawenda rośnie w wolnym tempie.

Czy uprawianie lawendy w doniczce różni się bardzo od pielęgnacji rośliny w ogrodzie? Poradniki ogrodnicze nie zawsze zwracają na to uwagę, ale warto wiedzieć, że roślina w doniczce, zwłaszcza ta stojąca na słońcu, wymaga większej ilości wody. Słoneczny taras to dobre miejsce dla roślin doniczkowych, ale słońce przyczynia się do szybkiej utraty wilgotności. Lawenda bardzo nie lubi suszy. Poza tym uprawianie lawendy w doniczce nie jest odmienne od pielęgnowania tych zdobiących ogród na rabatach. Dokładne informacje znajdziesz w tekście niżej.

Odmiany lawendy

Istnieje ponad znanych odmian lawendy, które z powodzeniem upiększają okolice w swoim naturalnym środowisku. Ze względu na nasz zmienny klimat, w Polsce kwitnie jedynie kilka rodzajów tej rośliny. Poniżej kilka z nich:

  • Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia): Bardzo popularny krzew, który dorasta do około 60 cm wysokości. Zimozielona roślina cieszy oko niebieskofioletowymi lub zupełnie białymi kwiatami i jasnozielonymi, wąskimi liśćmi. Wraz z końcem sezonu zmieniają one kolor na srebrny, co również prezentuje się ciekawie. Lawenda wąskolistna jest najpopularniejszą odmianą w tej części Europy ze względu na jej wytrzymałość.
  • Lawenda wełnista (Lavandula lanata): Kuszący zapach tej rośliny wieńczy ciekawy wygląd. Jasnopurpurowe kwiaty znajdują się na charakterystycznych łodygach porośniętych białymi włoskami. Zawsze kojarzą się z wełną i stąd wzięła się nazwa tej odmiany lawendy. Mimo włosków na pędach, lawenda wełniasta nie jest zbyt odporna na mrozy.
  • Lawenda francuska (Lavandula stoechas): To odmiana uznawana za podobną do najpopularniejszej lawendy wąskolistnej, jest jednak od niej delikatniejsza i odrobinę ciekawsza. Wszystko za sprawą kwiatów, które tworzą interesującą kompozycję. Ciemnoniebieskie stożki utworzone z kwiatów zakończone są jaśniejszymi płatkami, które często porównuje się do skrzydełek. Mimo tak uroczego wyglądu rzadko można spotkać ją w Polsce ze względu na duże wymagania. Ta odmiana bardzo lubi ciepło i nie przetrwa nie tylko w mroźnych temperaturach, ale także w czasie nieprawidłowej lub niedbałej pielęgnacji.
  • Lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia): Ta odmiana spodoba się wszystkim amatorom lawendowych olejków, ponieważ lawenda pośrednia ma ich w sobie dużo. Sama roślina jest dość imponująca, ponieważ może urosnąć na ponad metr wysokości. Nie tylko pięknie zdobi nasz ogród, ale także roztacza wokół siebie intensywny i bardzo przyjemny zapach.
  • Lawenda Spika (Lavandula latifolia): Kolejna z niewielu dość wytrzymałych odmian. Bardzo odporna na mróz lawenda spika odznacza się mocnym zapachem przypominającym kamforę. Dorasta do przeciętnych rozmiarów, a jej kwiaty są w barwie jasnego, wręcz bladego fioletu.

Chociaż wymienione wyżej rośliny nie mają większych problemów z życiem w naszym klimacie, to i tak nie są do końca odporne na warunki klimatyczne kraju. Przyda im się dodatkowa ochrona z naszej strony. Z tego względu należy osłaniać je na zimę, by przetrwały do następnego sezonu.

Uprawa i pielęgnacja lawendy

Zanim nasza lawenda zacznie pięknie kwitnąć, musimy doskonale opiekować się nią już na etapie sadzonki. Te kupione w sklepie ogrodniczym spokojnie możesz sadzić już pod koniec marca. Pamiętaj jednak, by moment ten nie nastąpił później, niż mniej więcej połowa maja. Jeżeli posiadasz młode sadzonki z własnych nasion, wstrzymaj się z ich sadzeniem do momentu, kiedy minie ryzyko wiosennych mrozów. Im młodsza roślina, tym mniej odporna na warunki atmosferyczne, dlatego podczas sadzenia lawendy, warto wybrać nieco chłodniejszy dzień.

Odstępy między młodymi roślinkami powinny być dość duże, sięgające nawet do 60 cm. Po przykryciu sadzonek ziemią należy podlać je dużą ilością wody. Uważaj, by nie przesadzić z podlewaniem, bo stojąca woda nie stanowi korzystnych warunków wzrostu lawendy. Obfitość podlewania zmniejszamy, kiedy pojawią się nowe pędy i roślina zacznie systematycznie rosnąć.

Lawenda należy do roślin, które lubią być regularnie przycinane. To zachęca je do wzrostu i bujnego kwitnienia. Długo nie strzyżony krzew zaczyna drewnieć, a jego kwitnienie staje się uboższe. Jeżeli masz w swoim ogrodzie zeszłoroczną lawendę, pędy możesz przyciąć już na wiosnę. Co jakiś czas należy także usuwać przyschnięte pędy, czy kwiaty. Cięcie lawendy powinno kończyć się na 2/3 wysokości krzewu. Następny moment przycinania lawendy, zarówno tegorocznej, jak i tej z zeszłego roku, następuje dopiero jesienią, kiedy rośliny przestają już kwitnąć. Usunięcie pędów, gdzie w sezonie rosły kwiaty jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu rośliny w przyszłym roku.

Pielęgnacja lawendy nawozami jest wyjątkowo niewymagająca, ponieważ lawenda nie potrzebuje żyznej gleby do wzrostu. Poradniki ogrodnicze zalecają nawożenie rośliny kilka tygodni po przycinaniu. Nie ma konieczności robić tego częściej. Jeśli chodzi o zimowanie lawendy w ogrodzie, to niestety tylko lawenda wąskolistna jest na tyle wytrzymałą rośliną, że na pewno przetrwa do kolejnego sezonu. Pozostałe gatunki najlepiej jest sadzić od nowa z nasion wyhodowanych w młode sadzonki.

Lawenda posadzona w doniczce wymaga mniej więcej tych samych procedur. Również należy zapewnić roślinie drenaż i odpowiednie warunki. Roślina w donicy wymaga częstszego podlewania i uważniejszego monitorowania wilgotności ziemi niż ogród. Mimo tego również warto zdecydować się na ten rodzaj ozdoby, gdyż lawenda w donicy tworzy naprawdę ciekawe aranżacje. Niepotrzebne Ci są skomplikowane narzędzia ogrodnicze, ponieważ lawenda może kwitnąć w donicy każdej niemal wielkości. Fioletowe kwiaty w doniczkach nie tylko pięknie się prezentują, ale także można je wygodnie przenosić w razie niekorzystnych warunków pogodowych. Idealne miejsce dla doniczek to nie tylko balkon czy taras, ale także sam ogród.

Lawenda choroby

Lawenda nie należy do specjalnie wymagających roślin i jest też stosunkowo odporna na choroby. Wiele sytuacji, w których roślina ta nie rośnie tak, jak byśmy tego chcieli, wynika bezpośrednio z błędów pielęgnacyjnych.

  • Choroby grzybowe są prawdziwą zmorą ogrodników. Szkodniki atakujące lawendę to głównie szara pleśń lub fytoftoroza. W momencie zainfekowania konieczne jest korzystanie ze środków chemicznych, tymczasem w prosty sposób można zapobiec atakom grzybów. Przede wszystkim warto kontrolować stan gleby, zarówno pH, jak i nawilżenie. Kiedy roślina zostanie zainfekowana konieczne jest stosowanie środków chemicznych. Do tego trzeba usunąć wszystkie zarażone pędy.
  • Przesuszenie lub przemarznięcie rośliny ma związek z nieprawidłową ekspozycją lub zbyt wczesnym umieszczaniem sadzonek. Warto pamiętać o osłanianiu roślin na zimę, a także regularnym podlewaniu, dostosowanym do warunków pogodowych.
  • Typowo dla roślin zdobiących ogród, bezpośrednie zagrożenie tworzą też najmniejsze stworzenia. Na liściach lawendy żerują mszyce lub gąsienice, jednak nie zdarza się to wyjątkowo często. Większe szkody powoduje węgorek chryzantemowiec, który prowadzi do wysychania i opadania liści.

Na większość objawów, takich jak brak kwitnienia, więdnięcie, czy wysychanie najlepsza jest prewencja. Zapobieganie chorobom polega na prawidłowej pielęgnacji. Warto pamiętać, by podczas sadzenia roślin zachować między nimi odpowiednie odstępy. Swobody przepływ powietrza jest bardzo ważny dla prawidłowego wzrostu i zapobiega gniciu upraw.

Właściwości lawendy

Lawenda to od wielu lat znana roślina lecznicza, a jej korzystne właściwości są do dziś wykorzystywane przez wielu. Elementem używanym w celach zdrowotnych są aromatyczne kwiaty lawendy. Najbardziej znana jest pod postacią naparu z suszonych kwiatów lub olejku eterycznego. Jakie korzystne właściwości oferuje lawenda?

  • Wspomaga trawienie dzięki stymulowaniu produkcji soków trawiennych w organizmie.
  • Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelita i układu moczowego, co pozwala zwalczać dolegliwości bólowe.
  • Lawenda ma także właściwości wyciszające, dzięki czemu działa uspokajająco i wspomaga dobry sen.
  • Zapach lawendy odstrasza mole, dlatego warto trzymać ususzone kwiaty tej rośliny w swojej szafie.
  • Lawendę bardzo często wykorzystuje się podczas aromaterapii, która przyczynia się do ogólnej poprawy samopoczucia i zdrowia.

Oprócz właściwości zdrowotnych lawenda ma jeszcze jedną cechę, którą pokocha każdy. Jej silny aromat odstrasza muchy i komary. Przyciąga za to piękne stworzenia, czyli motyle i pszczoły, które są pożądane we wszystkich ogrodach. Lawendę bardzo często możemy także znaleźć w składzie wielu kosmetyków do skóry. Jej doskonałe właściwości i przyjemny zapach bardzo chętnie wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym. Co najlepsze, tę roślinę można wykorzystać na wiele sposobów: pijąc jako napar, wmasowując w skórę, biorąc w niej kąpiel etc. Jedna, niepozorna roślina, a tak wiele zastosowań!

Uprawianie lawendy w ogrodzie zapewni nie tylko ciekawą aranżację otoczenia wokół domu, ale również przyczyni się do posiadania naturalnych środków leczniczych w pobliżu.

Uwaga: Nasza strona korzysta z plików cookies. Akceptując ciasteczka wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez firmę i jej zaufanych partnerów. Zasady dotyczące ciasteczek, przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych i podobnych technologii szczegółowo wyjaśnia zakładka, do której pokieruje Cię strona główna Twojej przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić zasady dotyczące przetwarzania i wykorzystywania danych.

Similar Posts