Dom i Ogród Porady

Czujnik czadu – jak działa i dlaczego jest tak ważny?

Czujnik czadu – jak działa i dlaczego jest tak ważny?

Czym są i jak działają czujniki czadu? Dlaczego są tak istotnym elementem pomieszczenia? Dowiedz się, jaki czujnik wybrać, by uchronić się przed zatruciem czadem.

Czad – co to takiego?

Tlenek węgla, czyli czad, to gaz, który jest bezwonny i bezbarwny. Wykazuje bardzo silne właściwości toksyczne, a także łatwopalne. Powstaje podczas procesu niepełnego spalania drewna, gazu czy węgla spowodowanego niewystarczającą ilością tlenu. Czad może wytworzyć się zatem we wszystkich urządzeniach, w których dochodzi do spalania materiałów, np. piece gazowe, kaflowe, ogrzewacze pomieszczeń.

Tlenek węgla jest zdecydowanie lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Niewyczuwalny przez człowieka może doprowadzić do silnego zatrucia organizmu, a nawet śmierci.

Czujnik czadu – jak działa?

Jednym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa domowników jest zadbanie o właściwą wentylację pomieszczeń, a także zainstalowanie w nich czujników czadu. Mierzą one stężenie tlenku węgla, a w razie przekroczenia dopuszczalnej granicy włączają alarm. Czujnik czadu emituje sygnał świetlny i dźwiękowy, który skutecznie informuje o istniejącym niebezpieczeństwie. Warto podłączyć go do systemu alarmowego, który odpowiednio skonfigurowany włączy wentylację pomieszczeń bądź poinformuje o niebezpieczeństwie przy pomocy wiadomości tekstowej.

Wysokiej jakości czujniki czadu wyposażone są w czułe systemy wykrywające niebezpieczne stężenia tlenku. Jeżeli czad jest obecny w pomieszczeniu, w środku urządzenia dochodzi do reakcji utleniania się tlenku węgla, która pobudza przepływ prądu, czego konsekwencją jest załączenie alarmu.

Gdzie umieścić czujnik czadu?

Czujnik czadu powinien być umieszczany jak najbliżej potencjalnego źródła emisji gazu. Jego montaż nie należy do skomplikowanych, wystarczy postępować zgodnie z dołączoną do urządzenia instrukcją, by zamontować go prawidłowo i samodzielnie. Czujnik najlepiej jest umieszczać na ścianie, mniej więcej na wysokości wzrostu przeciętnego człowieka w pobliżu potencjalnego źródła emisji tlenku. Urządzenie nie powinno być narażone na nadmierną ekspozycję na słońce, a także zalanie. Montaż czujnika w bliskim sąsiedztwie okien i otworów wentylacyjnych może skutkować nieprawidłowymi danymi na temat stężenia tlenku w powietrzu. Czujników nie montuje się za meblami, zasłonami oraz innymi elementami wystroju wnętrza, które ograniczają dopływ powietrza.

Na co zwracać uwagę przy wyborze czujnika czadu?

Decydując się na zakup czujnika czadu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • certyfikaty – potwierdzają jakość urządzenia oraz jego skuteczność w ochronie przeciwpożarowej; atesty potwierdzają prawidłowe działanie sprzętu i wiarygodne zbieranie przez niego informacji dotyczących stężenia tlenku,
  • rodzaj zasilania – na rynku dostępne są czujniki zasilane elektrycznie bądź bateriami.

Cena czujników uzależniona jest od posiadanych przez niego dodatkowych funkcji. Najbardziej standardowe urządzenia dostępne są już w granicach około 100 złotych, za bardziej zaawansowane modele należy zapłacić zdecydowanie więcej.  

Similar Posts