Niemal zawsze budowa wymarzonego domu stanowi nie lada wyzwanie. Jest to nie mała inwestycja i wymaga dopełnienia szeregu formalności oraz podejmowania ważnych decyzji związanych z zarówno projektem domu, jak i sposobem jego budowy czy wykończenia. Współczesne budownictwo oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań, pozwalających stawiać nowoczesne domy energooszczędne, znacznie skracając czas realizacji całej inwestycji. Jedną z nich jest budowa domu z gotowych elementów, która zyskuje w Polsce na coraz większej popularności.
Budownictwo modułowe – na czym polega?
Wyróżnia je przede wszystkim fakt, że domy buduje się z gotowych modułów (prefabrykatów), które powstają w fabrykach, a następnie są przewożone na adres inwestycji oraz składane w spójną i trwałą konstrukcję. Prefabrykatami są takie elementy domu jak ściany, panele, płyty elementy deskowania traconego, stropy, a nawet części całych kondygnacji.
Dzięki takiemu rozwiązaniu budownictwo modułowe oferuje znacznie krótszy czas realizacji inwestycji niż tradycyjne budownictwo oraz pozwala na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych, znacznie obniżających koszty eksploatacji budynku (nawet o 70%). Ponadto dom z gotowych elementów może powstać w oparciu o różne technologie wykorzystujące najczęściej prefabrykaty z drewna bądź keramzytobetonu ze stalową konstrukcją oraz z izolacją z pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej o dowolnej elewacji. W budownictwie modułowym wykorzystuje się również moduły betonowe, monolityczne, które są w całości produkowane w technologi stalowo-kompozytowej (zbrojonego hybrydowo) betonu. Wówczas ściany i stropodach są ze sobą łączone w procesie technologicznego zastygania betonu.
Domy modułowe – co je wyróżnia?
Wyróżnia je przede wszystkim nieco inna konstrukcja i sposób budowy, jak w przypadku domu powstającego w oparciu o budownictwo tradycyjne, ale po wykończeniu niczym się od niego nie różni. Warto jednak podkreślić, że budowa domu z prefabrykatów odbywa się dużo szybciej oraz w ściśle kontrolowanych warunkach zakładu produkcyjnego (gwarancja jakości).
Ponadto budownictwo modułowe daje mnóstwo możliwości jeśli chodzi o projektowanie obiektów mieszkalnych (i nie tylko) w dowolnej konfiguracji, które można łatwo rozbudowywać. Co więcej, budynki modułowe można demontować, przemieszczać oraz ponownie montować. Poza tym prace budowlane domów powstających z gotowych elementów nie są uzależnione od pogody i mogą się w zasadzie odbywać się o każdej porze roku.
Dom z gotowych elementów – zalety
Dla każdego inwestora liczy się czas. Każdy, kto decyduje się na budowę wymarzonego domu, chce jak najszybciej w nim zamieszkać. Dom z prefabrykatów betonowych czy drewnianych powstaje szybciej niż dom tradycyjnie murowany, ponieważ już w kilka miesięcy, a nie co najmniej rok (a raczej 2-3 lata). Poza tym są to domy przyjazne środowisku oraz energooszczędne. I choć ich budowa może wiązać się z nieco większymi kosztami na początku, to inwestycja szybko zaczyna się zwracać dzięki innowacyjnym technologiom zastosowanym podczas jego budowy. Jak już zostało wspomniane koszty utrzymania domu z prefabrykatów mogą być niższe nawet o 70% w porównaniu z budynkiem murowanym o podobnej kubaturze.
Dom z prefabrykatów betonowych czy drewnianych powstaje w oparciu o określony projekt inwestycyjny, a więc ma się jasną sytuację dotyczącą kosztów całej inwestycji, które są od początku znane oraz stałe (brak niespodzianek związanych z dodatkowymi wydatkami). Poza tym budownictwo modułowe pozwala obecnie zrealizować dowolny projekt domu – gotowy lub indywidualny.
Ponadto budowa domu z gotowych elementów jest niezależna od warunków pogodowych i cechuje się „czystym placem budowy” – bez potrzeby składowania materiałów budowlanych oraz ich zabezpieczania przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy kradzieżą.
Wiele zalet budownictwa modułowego czyni go więc doskonałą alternatywą dla budownictwa tradycyjnego oraz wpływa na wzrost zainteresowania nim w Polsce.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy budowlanej MABUDO